Geranium Rozanne

Geranium 'Rozanne'

kakost 'Rozanne'

Geranium 'Rozanne' je kříženec mezi Geranium wallichianum 'Buxton’s Variety' a Geranium himalayense. Byl nalezen v zahradě Rozanne Watererové v Somersetu, v Anglii v roce 1990 a introdukován známou trvalkovou školkou Blooms of Bressingham.

'Rozanne' je velmi bujně rostoucí trvalka, často může utěsňovat až vytlačovat sousední trvalky v záhonu. Proto je také Geranium 'Rozanne' vhodné pro výsadby ve větších plochách či jako půdopokryvná trvalka. Co se týče nároků na světlo, nejlépe kvete na slunci, ale bude prospívat a kvést i v polostínu. Půda by měla být dobře propustná a bohatá na živiny.

Svěže zelené, zhruba 10 cm široké listy jsou dělené do pěti zubatých laloků. Na podzim se barví do oranžových tónů. Velké, sterilní květy měří v průměru 5 cm, světle fialovo-modré okvětní plátky vytváří miskovitý květ s bílým středem. Každý okvětní plátek je zdoben pěti radiálními, fialovými žilkami. Geranium 'Rozanne' vyniká svou extrémně dlouhou dobou kvetení, květy se objevují od června do října.

Kultivar může být zaměňován s Geranium 'Jolly Bee', avšak 'Jolly Bee' má zpravidla vzpřímenější růst a také dorůstá vyšší výšky. Geranium 'Rozanne' se nejlépe množí řízkováním, lze jej množit in dělením trsů, ale trvá mu dlouho než se stabilizuje.

Mezi mnoho ocenění, které tato trvalka vlastní, patří například britské ocenění od Royal Horticultural Society Plant of Centenary (angl. Rostlina století) nebo americké ocenění společnosti The Perennial Plant Association – The Perennial Plant of the Year™ 2008 (angl. Trvalka roku 2008).

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí, plísně

Potenciální škůdci: klopušky, lalokonosec rýhovaný, pilatky

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 60 cm

Šířka: 80 - 100 cm

Květy světle modré s nádechem fialové, bílý střed, fialové žilkování.

Doba kvetení: červen až říjen

Listy zelené se světle zeleným až nažloutlým mramorováním.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, půdopokryvný

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>