Hemerocallis Boney Maroney

Hemerocallis 'Boney Maroney'

denivka 'Boney Maroney'

Denivky (více o nich zde) mají ztlustlé kořeny a hlíznatou bázi, ze které vyrůstá bohatý trs dlouhých, úzkých listů, které u některých kultivarů mohou být polostálezelené či stálezelené (oba typy jsou obvykle náchylnější na jarní mrazy a zahnívání). Z přízemních puků vyrůstají květní lodyhy zpravidla vysoko nad trs listů, na koncích jsou bohatě, krátce větvené a nesou až 40 květních pupenů. Pupeny rozkvétají postupně, což zajišťuje 2 až 3 týdenní dobu kvetení, jelikož každý květ vydrží kvést pouze jeden den. Hlavní sezóna denivek je na přelomu června a července.

Hemerocallis není na stanoviště příliš náročnou trvalkou, po etablování jsou její trsy velmi dlouhověké, naopak nemá ráda časté přesazování. Nejlépe se jí daří v humózní, dobře propustné půdě, která nevysychá. Preferuje plné slunce, ale snese i bloudivý stín, kde zpravidla méně kvete.

'Boney Maroney' je průkopníkem mezi tzv. pavoukovitými tetraploidy (z angl. Spider Group), byl vyšlechtěn Kenem Kehlem v roce 1994. Jednoduché, sírově žluté, až 23 cm velké, vonné květy se skládají z úzkých květních plátků. Květy se otevírají později odpoledne až k večeru, kvetou přes noc a zavírají se v průběhu následujícího dne. Patří mezi kultivary s prodlouženou dobou kvetení (nejméně 16 hodin na jeden květ). Vykvétá těsně před hlavní sezónou. Listy jsou polostálezelené.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hnědá listová pruhovitost, hniloba krčku a stonku, listová skvrnitost, rzi

Potenciální škůdci: bejlomorky, mšice, roztočíci, slimáci, šneci, třásněnky

Charakteristika

Kategorie: Dlouhověké trvalky, Trvalky

Výška: 80 - 90 cm

Šířka: 45 - 50 cm

Květy sírově pastelově žluté.

Doba kvetení: červen až červenec

Listy sytě zelené.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada
  • Vonné trvalky