Hemerocallis 'Cartwheels'

denivka 'Cartwheels'

čeleď: Hemerocallidaceae

Denivky (více o nich zde) mají ztlustlé kořeny a hlíznatou bázi, ze které vyrůstá bohatý trs dlouhých, úzkých listů, které u některých kultivarů mohou být polostálezelené či stálezelené (oba typy jsou obvykle náchylnější na jarní mrazy a zahnívání). Z přízemních puků vyrůstají květní lodyhy zpravidla vysoko nad trs listů, na koncích jsou bohatě, krátce větvené a nesou až 40 květních pupenů. Pupeny rozkvétají postupně, což zajišťuje 2 až 3 týdenní dobu kvetení, jelikož každý květ vydrží kvést pouze jeden den. Hlavní sezóna denivek je na přelomu června a července.

Hemerocallis není na stanoviště příliš náročnou trvalkou, po etablování jsou její trsy velmi dlouhověké, naopak nemá ráda časté přesazování. Nejlépe se jí daří v humózní, dobře propustné půdě, která nevysychá. Preferuje plné slunce, ale snese i bloudivý stín, kde zpravidla méně kvete.

'Cartwheels' kvete velkými (až 15 cm v průměru), zlatě žlutými až žlutooranžovými květy s žlutobílým žebrem uprostřed vnitřních okvětních plátků. Tento diploidní kultivar kvete od poloviny července. Květní lodyhy dosahují výšky okolo 70 cm. Listy na zimu zatahují, jsou dormantní. 'Cartwheels' byl vyšlechtěn již v roce 1956, stal se rodičem mnoha nových kultivarů a posbíral řadu ocenění.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Dlouhověké trvalky, Trvalky

Výška: 70 - 75 cm

Šířka: 45 - 50 cm

Květy zlatě žluté s žlutobílým středním žebrem na okvětních plátcích.

Doba kvetení: červenec

Listy svěže zelené.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hnědá listová pruhovitost, hniloba krčku a stonku, listová skvrnitost, rzi

Potenciální škůdci: bejlomorky, mšice, roztočíci, slimáci, šneci, třásněnky

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada