Hemerocallis Corky

Hemerocallis 'Corky'

denivka 'Corky'

Denivky (více o nich zde) mají ztlustlé kořeny a hlíznatou bázi, ze které vyrůstá bohatý trs dlouhých, úzkých listů, které u některých kultivarů mohou být polostálezelené či stálezelené (oba typy jsou obvykle náchylnější na jarní mrazy a zahnívání). Z přízemních puků vyrůstají květní lodyhy zpravidla vysoko nad trs listů, na koncích jsou bohatě, krátce větvené a nesou až 40 květních pupenů. Pupeny rozkvétají postupně, což zajišťuje 2 až 3 týdenní dobu kvetení, jelikož každý květ vydrží kvést pouze jeden den. Hlavní sezóna denivek je na přelomu června a července.

Hemerocallis není na stanoviště příliš náročnou trvalkou, po etablování jsou její trsy velmi dlouhověké, naopak nemá ráda časté přesazování. Nejlépe se jí daří v humózní, dobře propustné půdě, která nevysychá. Preferuje plné slunce, ale snese i bloudivý stín, kde zpravidla méně kvete.

'Corky' vyniká zářivě žlutými, malými květy, které mají pouhých 7 cm v průměru, vnější tři okvětní plátky jsou na rubové straně bronzové až nahnědlé stejně jako poupata květů. Květní stonky jsou štíhlé, bronzové až hnědé a nesou květy vysoko nad trsem úzkých, svěže zelených, na zimu zatahujících listů. Kvete od poloviny července do srpna. Tento diploid má velmi přírodní, subtilní vzhled, díky němuž se hodí do neformálních výsadeb. 'Corky' je podobný kultivaru 'Golden Chimes', ale oproti němu je světleji žlutý (studenější odstín žluté). Ačkoli se jedná o starou, tradiční sortu (byla vyšlechtěna v roce 1959 Herbertem Fisherem), tento kultivar zůstává populární i dnes.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hnědá listová pruhovitost, hniloba krčku a stonku, listová skvrnitost, rzi

Potenciální škůdci: bejlomorky, mšice, roztočíci, slimáci, šneci, třásněnky

Charakteristika

Kategorie: Dlouhověké trvalky, Trvalky

Výška: 75 - 80 cm

Šířka: 70 - 80 cm

Květy zářivě žluté, vnější plátky z venku bronzové.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy svěže zelené.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada
Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>