Hemerocallis Fooled Me

Hemerocallis 'Fooled Me'

denivka 'Fooled Me'

Denivky (více o nich zde) mají ztlustlé kořeny a hlíznatou bázi, ze které vyrůstá bohatý trs dlouhých, úzkých listů, které u některých kultivarů mohou být polostálezelené či stálezelené (oba typy jsou obvykle náchylnější na jarní mrazy a zahnívání). Z přízemních puků vyrůstají květní lodyhy zpravidla vysoko nad trs listů, na koncích jsou bohatě, krátce větvené a nesou až 40 květních pupenů. Pupeny rozkvétají postupně, což zajišťuje 2 až 3 týdenní dobu kvetení, jelikož každý květ vydrží kvést pouze jeden den. Hlavní sezóna denivek je na přelomu června a července.

Hemerocallis není na stanoviště příliš náročnou trvalkou, po etablování jsou její trsy velmi dlouhověké, naopak nemá ráda časté přesazování. Nejlépe se jí daří v humózní, dobře propustné půdě, která nevysychá. Preferuje plné slunce, ale snese i bloudivý stín, kde zpravidla méně kvete.

'Fooled Me' zaujme svými velkými (14 cm v průměru), zlatými až oranžovými květy s hnědočerveným okem a tzv. picotee okrajem (zřasený okraj s červenohnědým lemováním). Květy mají také prodlouženou dobu kvetení, což znamená, že kvetou nejméně 16 hodin. Kultivar 'Fooled Me' byl vyšlechtěn Reilly-Heinem v roce 1990 a získal řadu ocenění mezi pěstiteli denivek (v roce 2005 to nejvyšší - Stout Medal) nebo také ocenění AGM pro hodnotné zahradní rostliny díky vynikajícím barvám květu, mrazuvzdornosti i v chladnějších regionech a bujnému růstu. Listy na zimu zatahují.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hnědá listová pruhovitost, hniloba krčku a stonku, listová skvrnitost, rzi

Potenciální škůdci: bejlomorky, mšice, roztočíci, slimáci, šneci, třásněnky

Charakteristika

Kategorie: Dlouhověké trvalky, Trvalky

Výška: 50 - 60 cm

Šířka: 45 - 60 cm

Květy zlatooranžové s hnědočerveným okem a zřaseným hnědě lemovaným okrajem.

Doba kvetení: červenec

Listy svěže zelené.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada
  • Vonné trvalky
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>