Hemerocallis Stella de Oro

Hemerocallis 'Stella de Oro'

denivka 'Stella de Oro'

Denivky (více o nich zde) mají ztlustlé kořeny a hlíznatou bázi, ze které vyrůstá bohatý trs dlouhých, úzkých listů, které u některých kultivarů mohou být polostálezelené či stálezelené (oba typy jsou obvykle náchylnější na jarní mrazy a zahnívání). Z přízemních puků vyrůstají květní lodyhy zpravidla vysoko nad trs listů, na koncích jsou bohatě, krátce větvené a nesou až 40 květních pupenů. Pupeny rozkvétají postupně, což zajišťuje 2 až 3 týdenní dobu kvetení, jelikož každý květ vydrží kvést pouze jeden den. Hlavní sezóna denivek je na přelomu června a července.

Hemerocallis není na stanoviště příliš náročnou trvalkou, po etablování jsou její trsy velmi dlouhověké, naopak nemá ráda časté přesazování. Nejlépe se jí daří v humózní, dobře propustné půdě, která nevysychá. Preferuje plné slunce, ale snese i bloudivý stín, kde zpravidla méně kvete.

'Stella de Oro' vyniká svým kompaktním habitem, dosahuje pouhých 30 cm výšky. Ceněná je pro svou velmi dlouhou dobu a bohatost kvetení (některé zdroje uvádí až 400 květů na etablovaném trsu). Menší (7 cm široké), zářivě zlatožluté květy příjemně voní. Začíná kvést začátkem července. Výborně se dá pěstovat v nádobách a mnohými autory je považována za jednu z nejlepších denivek vůbec. Její výjimečnost byla vyznamenána několika americkými oceněními zejména od American Hemerocallis Society v 80. letech. 'Stella de Oro' je diploidní kultivar s listy zatahujícími na zimu. Vyšlechtil Jablonski již v roce 1975.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hnědá listová pruhovitost, hniloba krčku a stonku, listová skvrnitost, rzi

Potenciální škůdci: bejlomorky, mšice, roztočíci, slimáci, šneci, třásněnky

Charakteristika

Kategorie: Dlouhověké trvalky, Trvalky

Výška: 25 - 30 cm

Šířka: 40 - 45 cm

Květy zářivě žluté s nenápadným žlutozeleným jícnem.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy sytě zelené.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada
  • Vonné trvalky
Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>