Hepatica nobilis var. japonica 'Saichou'

jaterník podléška 'Saichou'

čeleď: Ranunculaceae

syn. Hepatica japonica, jaterník trojlaločný

Hepatica nobilis má domovinu téměř v celé Evropě vyjma Skandinávie a západní části (Velká Británie, Nizozemí, Belgie a západ Španělska, Francie). Roste také v Korei a Japonsku a v mírných oblastech Severní Ameriky, avšak tyto jaterníky bývají některými autory považovány za samostatné druhy. V přírodě roste v listnatých i smíšených lesích nebo v křovinách. Nejčastěji lze podléšky najít na svěžích půdách s dostatkem humusu.

Podléšky jsou stálezelené trvalky s plazivým oddenkem, které vykvétají brzy na jaře, obvykle v průběhu března až dubna. Z růžice starých (loňských) listů vyrůstají hnědočervené, chlupaté lodyhy nesoucí modrofialové květy. Nové listy raší až po odkvětu. Jsou dlouze řapíkaté, trojlaločné, kožovité a tmavě zelené. Šíření semen v přírodě obstarávají mravenci, které láká olejovitá kapalina na bázi nažek jaterníků.

var. japonica pochází z Japonska. V Japonsku má pěstitelství a šlechtění podléšek velkou tradici. Dnes je známo přes 550 kultivarů této variety. U nás je pěstování těchto kultivarů spíše předmětem sběratelů a nadšených skalničkářů, jelikož je velmi náročné (obtížně se navozuje přímořské asijské klima s vysokou vlhkostí v průběhu roku).

'Saichou' kvete světle lila až světle růžovofialovými květy. Tyčinky i pestík jsou přeměněny v okvětní plátky, které jsou zbarvené stejně jako zbytek květu. Trsy v květu obvykle dosahují výšky okolo 20 cm.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Skalničky

Výška: 15 - 25 cm

Šířka: 20 - 25 cm

Květy světle lila.

Doba kvetení: březen až duben

Listy tmavě zelené.

Habitus bochánkovitý/nízké husté trsy

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: slimáci, šneci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Štěrkové záhony