Hosta Blue Mouse Ears

Hosta 'Blue Mouse Ears'

bohyška, funkie 'Blue Mouse Ears'

Rod Hosta čítá zhruba 40 druhů, které pochází z Japonska, Korei, a Číny. Celosvětově existuje více než 6000 kultivarů a šlechtění je stále aktivní. Hosty jsou pěstovány zejména pro jejich dekorativní listy, které mohou, v závislosti na kultivaru, dosahovat výšky od 8 do 100 cm.

Vždy větší počet květů vyrůstá na stonku, který může být od 30 do 200 cm dlouhý. Doba kvetení je velmi krátká. Některé květy mohou být vonné. Bohyšky začínají kvést v červnu (H. sieboldiana, H. tokudama a jejich kultivary), většina host pak kvete v červenci a srpnu, v září a říjnu nasazují květy H. longipes, H. longissima a jejich kultivary.

Hosty jsou nepostradatelnými trvalkami pro stinná stanoviště v zahradě, cenné jako půdopokryvné, pro osázení nádob i do stinného perenového rabata. Nejlépe se jim daří v polostínu nebo řídkém stínu s 1 až 2 hodinami slunečního svitu denně. Půda pro bohyšky by měla být svěží až vlhká, nevysýchavá s vysokým podílem organické hmoty, nejlépe opadaného listí nebo kompostu.

'Blue Mouse Ears' je trpasličí odrůda bohyšky, která dosahuje výšky jen okolo 20 cm. Hodí se pro pěstování v květináčích a korytech nebo do skalky. Asociací amerických pěstitelů host (American Hosta Growers Association) byl kultivar 'Blue Mouse Ears' zvolen v roce 2008 hostou roku. Kultivar 'Blue Mouse Ears' je sportem kultivaru 'Blue Cadet'. Má téměř kulaté, malé, modrozelené listy se semišovým povrchem. Levandulově zbarvené květy se objevují v půli léta na krátkých lodyhách. Bohužel ji mají rádi i slimáci.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: háďátka, lalokonosec rýhovaný, slimáci, šneci

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 15 - 25 cm

Šířka: 20 - 30 cm

Květy světle levandulově fialové.

Doba kvetení: červenec

Listy modrozelené se semišovým povrchem.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Okraj keřových výsadeb
  • Dobrá textura, forma
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>