Hosta 'June Fever'

bohyška, funkie 'June Fever'

čeleď: Hostaceae

Rod Hosta čítá zhruba 40 druhů, které pochází z Japonska, Korei, a Číny. Celosvětově existuje více než 6000 kultivarů a šlechtění je stále aktivní. Hosty jsou pěstovány zejména pro jejich dekorativní listy, které mohou, v závislosti na kultivaru, dosahovat výšky od 8 do 100 cm.

Vždy větší počet květů vyrůstá na stonku, který může být od 30 do 200 cm dlouhý. Doba kvetení je velmi krátká. Některé květy mohou být vonné. Bohyšky začínají kvést v červnu (H. sieboldiana, H. tokudama a jejich kultivary), většina host pak kvete v červenci a srpnu, v září a říjnu nasazují květy H. longipes, H. longissima a jejich kultivary.

Hosty jsou nepostradatelnými trvalkami pro stinná stanoviště v zahradě, cenné jako půdopokryvné, pro osázení nádob i do stinného perenového rabata. Nejlépe se jim daří v polostínu nebo řídkém stínu s 1 až 2 hodinami slunečního svitu denně. Půda pro bohyšky by měla být svěží až vlhká, nevysýchavá s vysokým podílem organické hmoty, nejlépe opadaného listí nebo kompostu.

'June Fever' má zlatožluté listy s nepravidelným, ale tenkým zelenomodrým okrajem. V hlubším stínu mohou středy zezelenat, pro udržení zlatožluté barvy je třeba 4-6 hodin slunečního svitu. Habitus je střední, trsy dosahují výšky do 35 cm. Výjimečnost tohoto kultivaru uvedeného na trh v roce 2004 spočívá v určité odolnosti vůči slimákům a ve schopnosti snášet slunné lokality (za předpokladu dostatečně vlhké půdy). Kultivar 'June Fever' je sportem kultivaru 'June'.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 30 - 35 cm

Šířka: 25 - 30 cm

Květy světle levandulové.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy zlatožluté s tenkým zeleným okrajem.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: háďátka, lalokonosec rýhovaný, slimáci, šneci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby