Iris reticulata Katharine Hodgkin

Iris 'Katharine Hodgkin'

kosatec 'Katharine Hodgkin'

Iris 'Katharine Hodgkin' je kříženec vyšlechtěný v roce 1958 E. B. Andersonem, který jej pojmenoval po manželce významného pěstitele vzácných druhů cibulovin Eliota Hodgkina. Původně se uvádělo, že rodiči byly Iris histrioides 'Major' a Iris danfordiae. V současnosti se se má spíše za to, že se na křížení podílel Iris winogradowii.

Iris 'Katharine Hodgkin' je výjimečný svým zbarvením. Brzké květy jsou světle pastelově modré s tmavěji modrou žilnatinou a kropenatými znaky. Vnější okvětní plátky navíc zdobí žluté skvrnky a střední pruh na bázi. Úzké, sivozelené listy jsou v době květu sotva zřetelné, výrazně se prodlužují až po odkvětu.

Cibule kosatce 'Katharine Hodgkin' se doporučují sázet na podzim zhruba 12 cm hluboko do dobře propustné, písčité půdy. Ve vhodných podmínkách se poměrně rychle množí. Výborně se jim daří ve skalkách i v nádobách. V těžších jílovitých či vlhkých půdách cibule buď shnijí během prvního roku či postupně degradují. Nejlépe se jim daří na plném slunci. Velmi dobře odolávají nepřízni počasí, na rozdíl od křehkých krokusů (Crocus) přestojí třeba i déšť se sněhem.

Tento raně kvetoucí kultivar se dobře kombinuje s jarními sasankami (Anemone nemorosa) či podléškami (Hepatica nobilis).

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR1, FR2, FS1, SF1, SF2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: slimáci, šneci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny, Skalničky

Výška: 10 - 12 cm

Šířka: 8 cm

Květy světle modré s tmavěji modrou žilnatinou a žlutými znaky na bázi vnějších plátků.

Doba kvetení: březen

Listy sivozelené až zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Štěrkové záhony
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>