Lythrum virgatum White Swirl

Lythrum virgatum 'White Swirl'

kyprej prutnatý 'White Swirl'

Lythrum virgatum pochází ze střední Evropy, od sverovýchodní Itálie po východní Rusko, jižně zasahuje až k Řecku a Turecku, na východě po centrální Asii a SZ Čínu. Roste v bažinách, mokřadech, lužních loukách i lesích, na březích vod i v mělkých vodách. V létě mohou tyto lokality až úplně vysychat.

Kyprej prutnatý vyrůstá z robustního kořenového systému, už od báze roste několik olistěných, typicky čtverhranných stonků, které se v horní části větví. Listy jsou posazené vstřícně, jsou úzce kopinaté a v květenství přechází do listenů. Listy jsou lysé a užší na rozdíl od druhu Lythrum salicaria, který má listy jemně chlupaté. Na konci stonků vytváří vrcholová květenství drobných purpurových až růžových květů. Zejména na bázi mohou být květenství větvená. Dosahuje výšky 60-120 cm, ale v živných půdách i 200 cm. Je mnohem elegantnější a štíhlejší než známější druh Lythrum salicaria a také má více rozvolněné květenství. Je také mnohem méně náchylný k nekontrolovatelnému samovýsevu (na rozdíl od L. salicaria). Druh je v ČR řazen mezi silně ohrožený druh (C2b).

'White Swirl' má poněkud střapaté květy, které jsou tak hodně světle fialové, že s odstupem vypadají bílé. Vytváří poměrně řídká květenství, která působí vzdušně a elegantně. Má velmi jemnou strukturu. Preferuje vlhčí stanoviště, ale překvapivě snese i poměrně sucho, je tak výbornou trvalkou pro dešťové záhony. Výborně se jí daří v těžkých jílovitých půdách. Kultivar původně pochází od Pieta Oudolfa, který jej věnoval Tillu Hoffmanovi, a ten ji pojmenoval a uvedl do kultury.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda vlhká

Stanovištní okruhy: FR3, FR1, FR2, WR1

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: šneci, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 80 - 100 cm

Šířka: 50 - 60 cm

Květy téměř bílé.

Doba kvetení: červenec až září

Listy svěže zelené.

Habitus vzdušný /rozevlátý, keříčkovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Dešťové záhony
  • Dobrá textura, forma
  • Moderní design
  • Přírodní zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>