Miscanthus sinensis 'Ferner Osten'

ozdobnice čínská 'Ferner Osten'

čeleď: Poaceae

syn. Eulalia japonica

Miscanthus sinensis je domácí trvalkou v Japonsku, na Taiwanu a v Číně. Roste zde v pahorkatinách na slunných svazích, ale i ve vyšších horách. V domovině kvete od srpna do října, ale v našich podmínkách určité kultivary často ani nevykvétají. Vytváří statný trs vzpřímených stonků dosahujících až 2,5 m. Listy mají ploché čepele až 2 cm široké.

V kultuře existuje mnoho kultivarů, které jsou obvykle menší než původní druh. Nejlépe se jim daří na plném slunci v dobře propustné, ne příliš suché půdě. Také mrazuvzdornost se může v rámci kultivarů lišit. U Miscanthus sinensis se uvádí spolehlivá mrazuvzdornost do -20°C, někteří autoři uvádí až -25°C. Proto je lepší najít pro Miscanthus sinensis chráněnější polohu, kde není průvan či mrazová kotlina. Výborně se hodí do trvalkových záhonů, zvláště pro svůj vertikální habitus nebo do prériových či stepních výsadeb, kde dodá divokost. Na podzim přináší zbarvení listů, které zdobí zahradu po celou zimu. Doporučuje se ostříhat až na jaře (koncem března) zhruba 15 cm nad zemí.

'Ferner Osten' vyniká středně úzkými, olivově zelenými listy s bílým středním žebrem. Na podzim se barví do oranžova až světle hněda a listy se kroutí do spirál. Květenství se objevuje již v srpnu a kontrastuje s listy sytě vínovou až mahagonovou barvou, která se postupem odkvétání mění přes růžovou do stříbrné. Je podobný kultivaru 'China', ale má širší čepele listů. Vystoupavý habitus dosahuje okolo 150 cm, listy nepřevisají tolik jako u 'Gracillimus'. 'Ferner Osten' byl vyšlechtěn německým školkařem Ernestem Pagelsem.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z6 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trávy

Výška: 120 - 150 cm

Šířka: 100 - 120 cm

Květy výrazně hnědočervené až vínové přecházející do stříbřita.

Doba kvetení: srpen až září

Listy olivově zelené s centrální bílou žilkou.

Habitus trsovitý, vzpřímený/vertikály

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Dobrá textura, forma
  • Moderní design
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>