Miscanthus sinensis Morning Light

Miscanthus sinensis 'Morning Light'

ozdobnice čínská 'Morning Light'

Miscanthus sinensis je domácí trvalkou v Japonsku, na Taiwanu a v Číně. Roste zde v pahorkatinách na slunných svazích, ale i ve vyšších horách. V domovině kvete od srpna do října, ale v našich podmínkách určité kultivary často ani nevykvétají. Vytváří statný trs vzpřímených stonků dosahujících až 2,5 m. Listy mají ploché čepele až 2 cm široké.

V kultuře existuje mnoho kultivarů, které jsou obvykle menší než původní druh. Nejlépe se jim daří na plném slunci v dobře propustné, ne příliš suché půdě. Také mrazuvzdornost se může v rámci kultivarů lišit. U Miscanthus sinensis se uvádí spolehlivá mrazuvzdornost do -20°C, někteří autoři uvádí až -25°C. Proto je lepší najít pro Miscanthus sinensis chráněnější polohu, kde není průvan či mrazová kotlina. Výborně se hodí do trvalkových záhonů, zvláště pro svůj vertikální habitus nebo do prériových či stepních výsadeb, kde dodá divokost. Na podzim přináší zbarvení listů, které zdobí zahradu po celou zimu. Doporučuje se ostříhat až na jaře (koncem března) zhruba 15 cm nad zemí.

'Morning Light' byl pojmenován podle svých krémově bíle lemovaných listů. Zdálky celý trs vypadá hodně světle (spíš krémově než zeleně). Jedná se o sport z kultivaru 'Gracillimus', po kterém zdědil podobný vázovitý či fontánovitý habitus s obloukovitě se sklánějícími konci listů. Kvete růžovovínovými květy, které však nakvétají až v říjnu, takže potřebují velmi teplý podzim, aby vůbec vykvetly. Často u náš nekvete vůbec. Dosahuje výšky okolo 1,5 m, výjimečně i 1,8 m.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trávy

Výška: 130 - 150 cm

Šířka: 100 - 120 cm

Květy růžovovínové.

Doba kvetení: říjen

Listy zelené krémově bíle lemované.

Habitus trsovitý, vzpřímený/vertikály

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Dobrá textura, forma
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>