Molinia caerulea 'Edith Dudszus'

bezkolenec modrý 'Edith Dudszus'

čeleď: Poaceae

syn. M. caerulea subsp. caerulea

Molinia caerulea je domácí trvalkou téměř celé Evropy až po Kavkaz a zplanělá byla nalezena i v Severní Americe. V přírodě roste na mnoha rozličných stanovištích od bažin, přes pastviny či horské svahy po relativně suchá vřesoviště. Adaptabilnosti a spolehlivosti bezkolence lze výborně využít na různých místech v zahradě. Miluje však otevřené, slunné plochy a výjimečně snese i krátkodobý polostín.

Molinia caerulea vytváří kompaktní trsy úzkých, na zimu odumírajících, zelených listů. Ukotvena je hustým svazkem houževnatých kořenů. Listy se na podzim barví do zlatých až oranžových odstínů. Koncem léta vykvétají na dlouhých, obloukovitě se sklánějících stoncích řídké klasy zelenobéžových kvítků s téměř černými tyčinkami.

Bezkolence v zahradě nejlépe vyniknou v záři zapadajícího slunce, které na podzim zvýrazní jejich zlatavé květenství a listy. Jejich úzké jemné listy vypadají dobře v trvalkovém záhonu mezi robustnějšími trvalkami. Listy sestřihávejte až na jaře, slouží jako ochrana trsu před zatékáním vody a vyhníváním trsu. Listy a stonky bezkolence často přes zimu poléhají (nevydrží vzpřímené až do jara) vlivem nepřízně počasí.

subsp. caerulea má nižší a kompaktnější habitus než druhý poddruh subsp. arundinacea. Obvykle dorůstá méně než 120 cm. V posledních letech botanikové zjistili, že odchylka v habitu pramení spíše ze stanovištních podmínek (subsp. arundinacea roste na vlhčích a živnějších půdách v přírodě), a proto se přestává rozlišování na subspecie používat.

'Edith Dudszus' byla vyselektována pro sytě tmavě purpurová až téměř černá, hustá květenství, které na podzim barví do zlatova. Stonky jsou také zpočátku zbarveny červenopurpurově a později stejně jako listy barví do slámově zlaté. Výška se velmi liší podle autorů (zřejmě podle stanoviště, kde je pěstována), někteří uvádí i pouhých 60 cm, jiné relevantní zdroje až 120 cm.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: FR2, FR3, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trávy

Výška: 70 - 90 cm

Šířka: 50 cm

Květy tmavě purpurové až černavé, na podzim barví do zlatova.

Doba kvetení: srpen až říjen

Listy svěže zelené, na podzim zlaté.

Habitus trsovitý, vzdušný /rozevlátý, vzpřímený/vertikály

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Dobrá textura, forma
  • Dobrá zimní struktura
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Štěrkové záhony