Molinia caerulea 'Strahlenquelle'

bezkolenec modrý 'Strahlenquelle'

čeleď: Poaceae

Molinia caerulea je domácí trvalkou téměř celé Evropy až po Kavkaz a zplanělá byla nalezena i v Severní Americe. V přírodě roste na mnoha rozličných stanovištích od bažin, přes pastviny či horské svahy po relativně suchá vřesoviště. Adaptabilnosti a spolehlivosti bezkolence lze výborně využít na různých místech v zahradě. Miluje však otevřené, slunné plochy a výjimečně snese i krátkodobý polostín.

Molinia caerulea vytváří kompaktní trsy úzkých, na zimu odumírajících, zelených listů. Ukotvena je hustým svazkem houževnatých kořenů. Listy se na podzim barví do zlatých až oranžových odstínů. Koncem léta vykvétají na dlouhých, obloukovitě se sklánějících stoncích řídké klasy zelenobéžových kvítků s téměř černými tyčinkami.

Bezkolence v zahradě nejlépe vyniknou v záři zapadajícího slunce, které na podzim zvýrazní jejich zlatavé květenství a listy. Jejich úzké jemné listy vypadají dobře v trvalkovém záhonu mezi robustnějšími trvalkami. Listy sestřihávejte až na jaře, slouží jako ochrana trsu před zatékáním vody a vyhníváním trsu. Listy a stonky bezkolence často přes zimu poléhají (nevydrží vzpřímené až do jara) vlivem nepřízně počasí.

subsp. caerulea má nižší a kompaktnější habitus než druhý poddruh subsp. arundinacea. Obvykle dorůstá méně než 120 cm. V posledních letech botanikové zjistili, že odchylka v habitu pramení spíše ze stanovištních podmínek (subsp. arundinacea roste na vlhčích a živnějších půdách v přírodě), a proto se přestává rozlišování na subspecie používat.

'Strahlenquelle' v překladu znamená jiskřící fontána a její habitus tomu skutečně odpovídá. Úzké, svěže zelené listy vyrůstají v rozvolněném trsu „fontánkovitého“ tvaru. Na podzim listy barví do máslově zlaté. S maximální výškou až 120 cm se jedná o nejvyšší kultivar subspecie caerulea. Koncem léta vykvétají tmavě purpurovovínové květy, které se později zbarvují do slámově béžové.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: FR2, FR3, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trávy

Výška: 80 - 120 cm

Šířka: 70 - 90 cm

Květy purpurovovínové, na zimu barví do slámově béžové.

Doba kvetení: srpen až říjen

Listy svěže zelené, na podzim máslově zlaté.

Habitus trsovitý, vzdušný /rozevlátý, vzpřímený/vertikály

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Dobrá textura, forma
  • Dobrá zimní struktura
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Štěrkové záhony