Narcissus Actaea

Narcissus'Actaea'(9)

narcis'Actaea'(9)

Narcissus je jedna z nejpopulárnějších zahradních cibulovin vůbec. Okolo 26 popsaných druhů narcisů pochází převážně ze západní oblasti Středozemního moře, některé druhy zasahují až do střední Evropy nebo naopak severní Afriky. Většina kvete v průběhu jara, některé kultivary však kvetou již koncem zimy.

Narcisy nejvíce ocení hlubokou, hlinitou, vlhkou, avšak dobře propustnou půdu. Půda, která je spíše vysýchavá přes léto může být velkou výhodou pro narcisy, avšak není tak nezbytná jako pro tulipány. Nedoporučuje se hnojit čerstvým hnojem, naopak vhodné je použít hnojivo se základem vápníku a fosforu, například kostní moučku. Nejvhodnější čas na sázení cibulí je v září, nejpozději však v polovině října. Listy žloutnou a zatahují počátkem až v polovině června a do té doby by neměli být ostříhány, jelikož to vysiluje cibule.

Skupina 9: Poeticus narcisy je pravděpodobně nejjednotnější skupina kultivarů, které jsou odvozeny od Narcissus poeticus a jsou mu velmi podobné. Vyznačují se čistě bílými okvětními plátky a krátkou pakorunkou, která má výrazně červeně lemovaný okraj. Kultivary jsou většinou silně vonné.

'Actaea' má velké, v průměru až 8 cm široké, čistě bílé květy, které mají červeně lemovanou pakorunku. Kvete pozdě v sezóně, ale kvete zhruba o měsíc dříve než původní druh Narcissus poeticus. Dosahuje výšky do 45 cm. Kultivar byl vyšlechtěn v roce 1919.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz

Potenciální škůdci: cibulovka hlízová, cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná, roztočík narcisový, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 40 - 45 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy čistě bílé s červeně lemovanou pakorunkou.

Doba kvetení: duben až květen

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • K řezu do vázy
  • Ke zplanění
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada
  • Vonné trvalky
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>