trvalka obrazek

Narcissus

narcis

čeleď: Amaryllidaceae

Narcissus je jedna z nejpopulárnějších zahradních cibulovin vůbec. Okolo 26 popsaných druhů narcisů pochází převážně ze západní oblasti Středozemního moře, některé druhy zasahují až do střední Evropy nebo naopak severní Afriky. Většina kvete v průběhu jara, některé kultivary však kvetou již koncem zimy.

Narcisy nejvíce ocení hlubokou, hlinitou, vlhkou, avšak dobře propustnou půdu. Půda, která je spíše vysýchavá přes léto může být velkou výhodou pro narcisy, avšak není tak nezbytná jako pro tulipány. Nedoporučuje se hnojit čerstvým hnojem, naopak vhodné je použít hnojivo se základem vápníku a fosforu, například kostní moučku. Nejvhodnější čas na sázení cibulí je v září, nejpozději však v polovině října. Listy žloutnou a zatahují počátkem až v polovině června a do té doby by neměli být ostříhány, jelikož to vysiluje cibule.

Pokud je žádoucí, aby se narcisy rozmnožovaly, nechte dozrát semena a mnoho hybridů se bude samovolně přesévat, což ale může vysilovat mateřské cibule. Pokud však chcete bohatou násadu velkých květů v příštím roce, doporučuje se květy po odkvěty ostříhat těsně pod semeníkem a zabránit tak tvorbě semen.

Narcisy se dělí do 13 skupin na základě podobných znaků:

1. Trumpetovité narcisy (angl. Trumpet)
2. Narcisy s velkou pakorunkou (angl. Large-cupped)
3. Narcisy s malou pakorunkou (angl. Small-cupped)
4. Plnokvěté hybridy (angl. Double)
5. Triandrus narcisy
6. Cyclamineus narcisy
7. Jonquilla narcisy
8. Tazetta narcisy
9. Poeticus narcisy
10. Bulbocodium narcisy
11. Narcisy s členěnou pakorunkou (angl. Split corona)
12. Ostatní kultivary narcisů
13. Botanické (původní) druhy narcisů

 

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Kultivary Narcissus