Narcissus 'Baby Moon' (7)

narcis 'Baby Moon' (7)

čeleď: Amaryllidaceae

Narcissus je jedna z nejpopulárnějších zahradních cibulovin vůbec. Okolo 26 popsaných druhů narcisů pochází převážně ze západní oblasti Středozemního moře, některé druhy zasahují až do střední Evropy nebo naopak severní Afriky. Většina kvete v průběhu jara, některé kultivary však kvetou již koncem zimy.

Narcisy nejvíce ocení hlubokou, hlinitou, vlhkou, avšak dobře propustnou půdu. Půda, která je spíše vysýchavá přes léto může být velkou výhodou pro narcisy, avšak není tak nezbytná jako pro tulipány. Nedoporučuje se hnojit čerstvým hnojem, naopak vhodné je použít hnojivo se základem vápníku a fosforu, například kostní moučku. Nejvhodnější čas na sázení cibulí je v září, nejpozději však v polovině října. Listy žloutnou a zatahují počátkem až v polovině června a do té doby by neměli být ostříhány, jelikož to vysiluje cibule.

Skupina 7: Jonquilla hybridy jsou kultivary odvozené od Narcissus jonquilla a vyznačují se 1-5 či více květy na jednom stonku. Tyto narcisy mají většinou kulaté květy s malou a krátkou pakorunkou. Mnoho z nich má vonné květy. Kultivary se výrazně liší ve své výšce od 10 do 45 cm, ale většina kvete pozdě.

'Baby Moon' kvete sladce krásně vonnými květy. Stonky nesou 3-5 malých, zlatožlutých květů. Kvetou jako jedny z nejpozdějších narcisů. Dosahuje výšky okolo 25 cm. Listy jsou velmi úzké, téměř čárkovité. Hodí se do záhonu i do nádoby. Kultivaru 'Baby Moon' vyhovuje spíše teplé klima, a proto se hodí například do skalek či štěrkových záhonů. Velmi dobře se rozrůstá a množí na vhodném stanovišti.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 20 - 30 cm

Šířka: 10 cm

Květy zlatožluté.

Doba kvetení: květen

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz

Potenciální škůdci: cibulovka hlízová, cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná, roztočík narcisový, slimáci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Vonné trvalky