Narcissus 'Cheerfulness' (4)

narcis 'Cheerfulness' (4)

čeleď: Amaryllidaceae

Narcissus je jedna z nejpopulárnějších zahradních cibulovin vůbec. Okolo 26 popsaných druhů narcisů pochází převážně ze západní oblasti Středozemního moře, některé druhy zasahují až do střední Evropy nebo naopak severní Afriky. Většina kvete v průběhu jara, některé kultivary však kvetou již koncem zimy.

Narcisy nejvíce ocení hlubokou, hlinitou, vlhkou, avšak dobře propustnou půdu. Půda, která je spíše vysýchavá přes léto může být velkou výhodou pro narcisy, avšak není tak nezbytná jako pro tulipány. Nedoporučuje se hnojit čerstvým hnojem, naopak vhodné je použít hnojivo se základem vápníku a fosforu, například kostní moučku. Nejvhodnější čas na sázení cibulí je v září, nejpozději však v polovině října. Listy žloutnou a zatahují počátkem až v polovině června a do té doby by neměli být ostříhány, jelikož to vysiluje cibule.

Skupina 4: Plnokvěté hybridy zahrnuje kultivary, které se vyznačují zmnoženými okvětními lístky a/nebo zmnoženou pakorunkou a nelze rozlišit korunní lístky od pakorunky. Někdy bývají také tyčinky nahrazeny dalšími petaly ve středu květu. Tyto většinou mívají odlišnou velikost i barvu. Na stonku může vyrůstat jeden nebo více květů.

'Cheerfulness' nese většinou 3 až 4 květy na jednom stonku. Květy jsou plné, krémově bílé a vonné. Vnější okvětní plátky jsou zakulacené s mírně zvlněnými okraji a překrývají se víc než z poloviny. Vnitřní okvětní plátky jsou o polovinu kratší, zvlněné, hustě vyrůstající ze středu. Segmenty pakorunky jsou žloutkově žluté, vmezeřené mezi krémově bílé, středové petaly. Kvete později v sezóně narcisů. Dosahuje výšky okolo 40 cm. Kultivar 'Cheerfulness' byl vyšlechtěn v Holandsku a zaregistrován v roce 1923. Výborně se hodí k řezu do vázy, floristé jej milují a překvapivě dobře zplaňuje. Tenké listy nedělají tolik nepořádku, když zatahují.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 35 - 40 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy krémově bílé s oranžovým řasením ve středu.

Doba kvetení: duben až květen

Listy olivově až sivě zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: cibulovka hlízová, cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná, háďátka, roztočík narcisový, slimáci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
  • Vonné trvalky
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>