Narcissus Elka

Narcissus'Elka' (1)

narcis'Elka' (1)

Narcissus je jedna z nejpopulárnějších zahradních cibulovin vůbec. Okolo 26 popsaných druhů narcisů pochází převážně ze západní oblasti Středozemního moře, některé druhy zasahují až do střední Evropy nebo naopak severní Afriky. Většina kvete v průběhu jara, některé kultivary však kvetou již koncem zimy.

Narcisy nejvíce ocení hlubokou, hlinitou, vlhkou, avšak dobře propustnou půdu. Půda, která je spíše vysýchavá přes léto může být velkou výhodou pro narcisy, avšak není tak nezbytná jako pro tulipány. Nedoporučuje se hnojit čerstvým hnojem, naopak vhodné je použít hnojivo se základem vápníku a fosforu, například kostní moučku. Nejvhodnější čas na sázení cibulí je v září, nejpozději však v polovině října. Listy žloutnou a zatahují počátkem až v polovině června a do té doby by neměli být ostříhány, jelikož to vysiluje cibule.

Skupina 1: Trubkovité hybridy zahrnuje kultivary, které mají protáhlou, trubkovitou pakorunku stejně dlouhou nebo delší než korunní plátky. Na květní lodyze vyrůstá vždy jen jeden květ. Hybridy dosahují výšky maximálně 50 cm.

'Elka' je nízký kultivar dosahující výšky pouze okolo 20 cm. Květy se objevují brzy na jaře a mají krémově bílé korunní plátky a dlouze protáhlou, světle žlutou až máslovou pakorunku, která s odkvétáním bledne do krémově bílé. Listy jsou sivě zelené. Kultivar je ceněný zejména pro svou odolnost nepříznivému počasí a trvanlivost květů. Kultivar byl uveden na trh v roce 1989.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz

Potenciální škůdci: cibulovka hlízová, cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná, roztočík narcisový, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 15 - 25 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy krémově bílé se světle pastelově žlutou pakorunkou.

Doba kvetení: březen až duben

Listy sivě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>