Narcissus 'Golden Dawn' (8)

narcis 'Golden Dawn' (8)

čeleď: Amaryllidaceae

Narcissus je jedna z nejpopulárnějších zahradních cibulovin vůbec. Okolo 26 popsaných druhů narcisů pochází převážně ze západní oblasti Středozemního moře, některé druhy zasahují až do střední Evropy nebo naopak severní Afriky. Většina kvete v průběhu jara, některé kultivary však kvetou již koncem zimy.

Narcisy nejvíce ocení hlubokou, hlinitou, vlhkou, avšak dobře propustnou půdu. Půda, která je spíše vysýchavá přes léto může být velkou výhodou pro narcisy, avšak není tak nezbytná jako pro tulipány. Nedoporučuje se hnojit čerstvým hnojem, naopak vhodné je použít hnojivo se základem vápníku a fosforu, například kostní moučku. Nejvhodnější čas na sázení cibulí je v září, nejpozději však v polovině října. Listy žloutnou a zatahují počátkem až v polovině června a do té doby by neměli být ostříhány, jelikož to vysiluje cibule.

Skupina 8: Tazetta hybridy jsou nápadně podobné narcisu taceta (Narcissus tazetta), který má 3 až 20 malých květů na stonku a široké listy. Většina kultivarů je vysoká se silnými stonky, bujnými listy a vonnými květy. Někdy se dělí ještě na dvě podkategorie, první, ty více podobné N. tazetta, mají až 15 vonných kvítků na stonku, které vyrůstají velmi brzy a jsou náchylné na jarní mrazíky. Druhá podkategorie nese některé znaky N. poeticus, kultivary jsou také silně vonné, ale mají jen 2 až 4 květy na stonku a jsou také více mrazuvzdorné.

'Golden Dawn' nese 3 až 5 sytě žlutých až zlatavých květů s výrazně oranžovými pakorunkami. Květy výrazně sladce voní. Dosahuje výšky okolo 35 cm. Výborně se hodí pro rychlení a do teplejších klimat.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 30 - 35 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy sytě žluté s oranžovou pakorunkou.

Doba kvetení: březen až duben

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: cibulovka hlízová, cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná, roztočík narcisový, slimáci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Vonné trvalky
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>