Narcissus Katie Heath

Narcissus'Katie Heath' (5)

narcis'Katie Heath' (5)

Narcissus je jedna z nejpopulárnějších zahradních cibulovin vůbec. Okolo 26 popsaných druhů narcisů pochází převážně ze západní oblasti Středozemního moře, některé druhy zasahují až do střední Evropy nebo naopak severní Afriky. Většina kvete v průběhu jara, některé kultivary však kvetou již koncem zimy.

Narcisy nejvíce ocení hlubokou, hlinitou, vlhkou, avšak dobře propustnou půdu. Půda, která je spíše vysýchavá přes léto může být velkou výhodou pro narcisy, avšak není tak nezbytná jako pro tulipány. Nedoporučuje se hnojit čerstvým hnojem, naopak vhodné je použít hnojivo se základem vápníku a fosforu, například kostní moučku. Nejvhodnější čas na sázení cibulí je v září, nejpozději však v polovině října. Listy žloutnou a zatahují počátkem až v polovině června a do té doby by neměli být ostříhány, jelikož to vysiluje cibule.

Skupina 5: Triandrus hybridy zahrnuje kultivary odvozené od Narcissus triandrus. Společným znakem je jeden nebo více nících květů vyrůstajících na květním stonku. Korunní plátky jsou mírně otočené dozadu a parokunka má zpravidla kalichovitý tvar. Některé kultivary, stejně jako jejich rodič, vyžadují kyselou půdu.

'Katie Heath' je drobný nízký narcis, který dorůstá výšky maximálně 30 cm. Květy mají krémově bílé, mírně na zpět ohnuté okvětí a pakorunku, která je při otevření květu pastelově žlutá a postupně mění barvu v různých odstínech pastelově lososové, růžové až meruňkové. Na stonku jsou většinou dva květy, které výrazně sladce voní. Kultivar 'Katie Heath' byl registrován v roce 2002 a vyšlechtil a pojmenoval jej Brent C. Heath z Gloucester ve Virginii na počest své matky. Jedním z rodičů je Narcissus 'Accent'.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B1, B2, FR1, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz

Potenciální škůdci: cibulovka hlízová, cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná, roztočík narcisový, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 15 - 30 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy krémově bílé se světle lososovou pakorunkou.

Doba kvetení: duben až květen

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
  • Vonné trvalky