Narcissus'Kokopelli' (7)

narcis'Kokopelli' (7)

Narcissus je jedna z nejpopulárnějších zahradních cibulovin vůbec. Okolo 26 popsaných druhů narcisů pochází převážně ze západní oblasti Středozemního moře, některé druhy zasahují až do střední Evropy nebo naopak severní Afriky. Většina kvete v průběhu jara, některé kultivary však kvetou již koncem zimy.

Narcisy nejvíce ocení hlubokou, hlinitou, vlhkou, avšak dobře propustnou půdu. Půda, která je spíše vysýchavá přes léto může být velkou výhodou pro narcisy, avšak není tak nezbytná jako pro tulipány. Nedoporučuje se hnojit čerstvým hnojem, naopak vhodné je použít hnojivo se základem vápníku a fosforu, například kostní moučku. Nejvhodnější čas na sázení cibulí je v září, nejpozději však v polovině října. Listy žloutnou a zatahují počátkem až v polovině června a do té doby by neměli být ostříhány, jelikož to vysiluje cibule.

Skupina 7: Jonquilla hybridy jsou kultivary odvozené od Narcissus jonquilla a vyznačují se 1-5 či více květy na jednom stonku. Tyto narcisy mají většinou kulaté květy s malou a krátkou pakorunkou. Mnoho z nich má vonné květy. Kultivary se výrazně liší ve své výšce od 10 do 45 cm, ale většina kvete pozdě.

'Kokopelli' nese 2 až 4 drobné vonné květy na každém stonku. Okvětní plátky jsou zářivě žluté, pakorunka tmavěji žlutá. Kvete v druhé polovině sezóny narcisů. Dosahuje výšky okolo 20 cm. Kultivar vzhledem připomíná svého rodiče, kultivar 'Sundial', který je však subtilnější. Kultivar 'Kokopelli' vyšlechtil Robert Spotts v Kalifornii a registroval jej v roce 1993. V roce 2004 kultivar dostal ocenění AGM pro vynikající zahradní kultivary.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz

Potenciální škůdci: cibulovka hlízová, cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná, roztočík narcisový, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 15 - 25 cm

Šířka: 10 cm

Květy žluté s tmavěji žlutou pakorunkou.

Doba kvetení: duben až květen

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Vonné trvalky
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>