Narcissus'Minnow' (8)

narcis'Minnow' (8)

Narcissus je jedna z nejpopulárnějších zahradních cibulovin vůbec. Okolo 26 popsaných druhů narcisů pochází převážně ze západní oblasti Středozemního moře, některé druhy zasahují až do střední Evropy nebo naopak severní Afriky. Většina kvete v průběhu jara, některé kultivary však kvetou již koncem zimy.

Narcisy nejvíce ocení hlubokou, hlinitou, vlhkou, avšak dobře propustnou půdu. Půda, která je spíše vysýchavá přes léto může být velkou výhodou pro narcisy, avšak není tak nezbytná jako pro tulipány. Nedoporučuje se hnojit čerstvým hnojem, naopak vhodné je použít hnojivo se základem vápníku a fosforu, například kostní moučku. Nejvhodnější čas na sázení cibulí je v září, nejpozději však v polovině října. Listy žloutnou a zatahují počátkem až v polovině června a do té doby by neměli být ostříhány, jelikož to vysiluje cibule.

Skupina 8: Tazetta hybridy jsou nápadně podobné narcisu taceta (Narcissus tazetta), který má 3 až 20 malých květů na stonku a široké listy. Většina kultivarů je vysoká se silnými stonky, bujnými listy a vonnými květy. Někdy se dělí ještě na dvě podkategorie, první, ty více podobné N. tazetta, mají až 15 vonných kvítků na stonku, které vyrůstají velmi brzy a jsou náchylné na jarní mrazíky. Druhá podkategorie nese některé znaky N. poeticus, kultivary jsou také silně vonné, ale mají jen 2 až 4 květy na stonku a jsou také více mrazuvzdorné.

'Minnow' nese dva a více vonných květů na stonku. Květy jsou jen max. 3 cm široké, okvětní plátky téměř kruhovité, světle žlutobílé. Pakorunka má tvar mělkého kalíšku a je zářivě žlutá. Dosahuje výšky do 20 cm. Kultivar 'Minnow' vyšlechtil v Anglii Alec Gray a v roce 1962 byl registrován. V roce 1998 získal prestižní ocenění AGM pro vynikající zahradní kultivary.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: cibulovka hlízová, cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná, roztočík narcisový, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 20 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy světle žlutobílé se zářivě žlutou pakorunkou.

Doba kvetení: březen až duben

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Vonné trvalky
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>