Narcissus 'Pink Charm' (2)

narcis 'Pink Charm' (2)

čeleď: Amaryllidaceae

Narcissus je jedna z nejpopulárnějších zahradních cibulovin vůbec. Okolo 26 popsaných druhů narcisů pochází převážně ze západní oblasti Středozemního moře, některé druhy zasahují až do střední Evropy nebo naopak severní Afriky. Většina kvete v průběhu jara, některé kultivary však kvetou již koncem zimy.

Narcisy nejvíce ocení hlubokou, hlinitou, vlhkou, avšak dobře propustnou půdu. Půda, která je spíše vysýchavá přes léto může být velkou výhodou pro narcisy, avšak není tak nezbytná jako pro tulipány. Nedoporučuje se hnojit čerstvým hnojem, naopak vhodné je použít hnojivo se základem vápníku a fosforu, například kostní moučku. Nejvhodnější čas na sázení cibulí je v září, nejpozději však v polovině října. Listy žloutnou a zatahují počátkem až v polovině června a do té doby by neměli být ostříhány, jelikož to vysiluje cibule.

Skupina 2: Narcisy s velkou pakorunkou nesou vždy jeden květ na stonku a pakorunka tvoří více než 1/3 délky okvětních plátků. Pakorunka je většinou krátká, ty s dlouhou spadají do skupiny 1. Většina kultivarů této skupiny je vitální a velmi snadná na pěstování. Výška se většinou pohybuje okolo 60 cm.

'Pink Charm' má bílé okvětí s krémově až slonovinově bílou pakorunkou, která má výrazný korálově až lososově růžový lem, který se s odkvétáním mění na meruňkovou až růžovou. Často produkuje ještě druhou násadu květů na většině stonků. Jedná se o jeden z nejvyšších narcisů s růžovou pakorunkou, proto se často pěstuje k řezu do vázy. Vydrží ale dlouho i v zahradě, kde je dobře odolný nepříznivému počasí. Kultivar 'Pink Charm' byl introdukován v roce 1977.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 40 - 45 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy bílé se slonovinově bílou pakorunkou s širokým lososovým lemem.

Doba kvetení: duben

Listy sivě zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz

Potenciální škůdci: cibulovka hlízová, cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná, roztočík narcisový, slimáci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato