Narcissus Pinza

Narcissus'Pinza' (2)

narcis'Pinza' (2)

Narcissus je jedna z nejpopulárnějších zahradních cibulovin vůbec. Okolo 26 popsaných druhů narcisů pochází převážně ze západní oblasti Středozemního moře, některé druhy zasahují až do střední Evropy nebo naopak severní Afriky. Většina kvete v průběhu jara, některé kultivary však kvetou již koncem zimy.

Narcisy nejvíce ocení hlubokou, hlinitou, vlhkou, avšak dobře propustnou půdu. Půda, která je spíše vysýchavá přes léto může být velkou výhodou pro narcisy, avšak není tak nezbytná jako pro tulipány. Nedoporučuje se hnojit čerstvým hnojem, naopak vhodné je použít hnojivo se základem vápníku a fosforu, například kostní moučku. Nejvhodnější čas na sázení cibulí je v září, nejpozději však v polovině října. Listy žloutnou a zatahují počátkem až v polovině června a do té doby by neměli být ostříhány, jelikož to vysiluje cibule.

Skupina 2: Narcisy s velkou pakorunkou nesou vždy jeden květ na stonku a pakorunka tvoří více než 1/3 délky okvětních plátků. Pakorunka je většinou krátká, ty s dlouhou spadají do skupiny 1. Většina kultivarů této skupiny je vitální a velmi snadná na pěstování. Výška se většinou pohybuje okolo 60 cm.

'Pinza' má zhruba 9 cm široké zářivě žluté květy s oranžově lemovanou, krepatě zřasenou pakorunkou, která je světlejší směrem k bázi. Kultivar má úzké listy a dosahuje výšky až 45 cm. Je podobný svému rodiči, kultivaru 'Ceylon'. Byl vyšlechtěn v Irsku a do kultury registrován v roce 1962. Získal prestižní ocenění AGM pro výborné zahradní rostliny.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz

Potenciální škůdci: cibulovka hlízová, cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná, roztočík narcisový, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 40 - 45 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy sytě žluté se oranžovou pakorunkou.

Doba kvetení: duben

Listy sivě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>