Narcissus Pipit

Narcissus'Pipit' (7)

narcis'Pipit' (7)

Narcissus je jedna z nejpopulárnějších zahradních cibulovin vůbec. Okolo 26 popsaných druhů narcisů pochází převážně ze západní oblasti Středozemního moře, některé druhy zasahují až do střední Evropy nebo naopak severní Afriky. Většina kvete v průběhu jara, některé kultivary však kvetou již koncem zimy.

Narcisy nejvíce ocení hlubokou, hlinitou, vlhkou, avšak dobře propustnou půdu. Půda, která je spíše vysýchavá přes léto může být velkou výhodou pro narcisy, avšak není tak nezbytná jako pro tulipány. Nedoporučuje se hnojit čerstvým hnojem, naopak vhodné je použít hnojivo se základem vápníku a fosforu, například kostní moučku. Nejvhodnější čas na sázení cibulí je v září, nejpozději však v polovině října. Listy žloutnou a zatahují počátkem až v polovině června a do té doby by neměli být ostříhány, jelikož to vysiluje cibule.

Skupina 7: Jonquilla hybridy jsou kultivary odvozené od Narcissus jonquilla a vyznačují se 1-5 či více květy na jednom stonku. Tyto narcisy mají většinou kulaté květy s malou a krátkou pakorunkou. Mnoho z nich má vonné květy. Kultivary se výrazně liší ve své výšce od 10 do 45 cm, ale většina kvete pozdě.

'Pipit' je jedním z nejdéle kvetoucích narcisů, vydrží kvést až 5 týdnů. Na každém stonku nese 2 - 3 vonné květy, které v průměru měří až 7 cm. Květy mají citronově žluté okvětí a pakorunku, která postupně velmi rychle zbarvuje z pastelově žluté do téměř bílé. Kultivar 'Pipit' byl vyšlechtěný v roce 1963 Grantem Mitschem.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz

Potenciální škůdci: cibulovka hlízová, cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná, roztočík narcisový, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 35 - 40 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy zářivě žluté s bílou pakorunkou.

Doba kvetení: duben

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Vonné trvalky
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>