Narcissus 'Rijnveld's Early Sensation' (1)

narcis 'Rijnveld's Early Sensation' (1)

čeleď: Amaryllidaceae

Narcissus je jedna z nejpopulárnějších zahradních cibulovin vůbec. Okolo 26 popsaných druhů narcisů pochází převážně ze západní oblasti Středozemního moře, některé druhy zasahují až do střední Evropy nebo naopak severní Afriky. Většina kvete v průběhu jara, některé kultivary však kvetou již koncem zimy.

Narcisy nejvíce ocení hlubokou, hlinitou, vlhkou, avšak dobře propustnou půdu. Půda, která je spíše vysýchavá přes léto může být velkou výhodou pro narcisy, avšak není tak nezbytná jako pro tulipány. Nedoporučuje se hnojit čerstvým hnojem, naopak vhodné je použít hnojivo se základem vápníku a fosforu, například kostní moučku. Nejvhodnější čas na sázení cibulí je v září, avšak nejpozději v polovině října. Listy žloutnou a zatahují počátkem až v polovině června a do té doby by neměli být ostříhány, jelikož to vysiluje cibule.

Skupina 1: Trubkovité hybridy zahrnuje kultivary, které mají protáhlou, trubkovitou pakorunku stejně dlouhou nebo delší než korunní plátky. Na květní lodyze vyrůstá vždy jen jeden květ. Hybridy dosahují výšky maximálně 50 cm.

'Rijnveld’s Early Sensation' je velmi raný kultivar, který v mírných zimách či teplejších klimatech kvete už v polovině ledna. Kvete velkými, trumpetovými, jednobarevnými, sytě žlutozlatými květy, které měří až 8 cm. V květu dosahuje výšky okolo 35 cm.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 25 - 30 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy sytě zlatožluté.

Doba kvetení: leden až únor

Listy olivově až sivě zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: cibulovka hlízová, cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Ke zplanění
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Přírodní zahrada
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>