Narcissus 'Rip van Winkle' (4)

narcis 'Rip van Winkle' (4)

čeleď: Amaryllidaceae

Narcissus je jedna z nejpopulárnějších zahradních cibulovin vůbec. Okolo 26 popsaných druhů narcisů pochází převážně ze západní oblasti Středozemního moře, některé druhy zasahují až do střední Evropy nebo naopak severní Afriky. Většina kvete v průběhu jara, některé kultivary však kvetou již koncem zimy.

Narcisy nejvíce ocení hlubokou, hlinitou, vlhkou, avšak dobře propustnou půdu. Půda, která je spíše vysýchavá přes léto může být velkou výhodou pro narcisy, avšak není tak nezbytná jako pro tulipány. Nedoporučuje se hnojit čerstvým hnojem, naopak vhodné je použít hnojivo se základem vápníku a fosforu, například kostní moučku. Nejvhodnější čas na sázení cibulí je v září, nejpozději však v polovině října. Listy žloutnou a zatahují počátkem až v polovině června a do té doby by neměli být ostříhány, jelikož to vysiluje cibule.

Skupina 4: Plnokvěté hybridy zahrnuje kultivary, které se vyznačují zmnoženými okvětními lístky a/nebo zmnoženou pakorunkou a nelze rozlišit korunní lístky od pakorunky. Někdy bývají také tyčinky nahrazeny dalšími petaly ve středu květu. Tyto většinou mívají odlišnou velikost i barvu. Na stonku může vyrůstat jeden nebo více květů.

'Rip van Winkle' první záznamy o tomto zvláštním kultivaru pochází již z roku 1884 (The Garden Volume 35, Midsummer 1884)! Údajně pochází z Irska. Kvete velmi brzy. Květy jsou plnokvěté, úkrojky úzké, různě stočené, světle žluté s nádechem do limetkově zelené. Celkově květ působí střapatě a velmi nepodobně jiným narcisům. Měří napříč okolo 5 cm. Dosahuje celkové výšky jen okolo 20 cm, takže se spíše hodí do skalek a menších kompozic.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 15 - 20 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy světle žluté s nádechem do zelené.

Doba kvetení: březen až duben

Listy olivově až sivě zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: cibulovka hlízová, cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná, háďátka, roztočík narcisový, slimáci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Perenové rabato