Narcissus 'Tahiti' (4)

narcis 'Tahiti' (4)

čeleď: Amaryllidaceae

Narcissus je jedna z nejpopulárnějších zahradních cibulovin vůbec. Okolo 26 popsaných druhů narcisů pochází převážně ze západní oblasti Středozemního moře, některé druhy zasahují až do střední Evropy nebo naopak severní Afriky. Většina kvete v průběhu jara, některé kultivary však kvetou již koncem zimy.

Narcisy nejvíce ocení hlubokou, hlinitou, vlhkou, avšak dobře propustnou půdu. Půda, která je spíše vysýchavá přes léto může být velkou výhodou pro narcisy, avšak není tak nezbytná jako pro tulipány. Nedoporučuje se hnojit čerstvým hnojem, naopak vhodné je použít hnojivo se základem vápníku a fosforu, například kostní moučku. Nejvhodnější čas na sázení cibulí je v září, nejpozději však v polovině října. Listy žloutnou a zatahují počátkem až v polovině června a do té doby by neměli být ostříhány, jelikož to vysiluje cibule.

Skupina 4: Plnokvěté hybridy zahrnuje kultivary, které se vyznačují zmnoženými okvětními lístky a/nebo zmnoženou pakorunkou a nelze rozlišit korunní lístky od pakorunky. Někdy bývají také tyčinky nahrazeny dalšími petaly ve středu květu. Tyto většinou mívají odlišnou velikost i barvu. Na stonku může vyrůstat jeden nebo více květů.

'Tahiti' kvete světle žlutými plnými květy, které mají zakulacené okvětní plátky, mezi nimiž jsou vmezeřeny tmavě oranžové segmenty. Květy jsou vonné. Vždy vyrůstá jen jeden velký květ (až 10 cm v průměru) na pevném stonku, který dosahuje až 40 cm. Odolává nepřízním počasí. Poměrně bujný kultivar, v zahradě v dobrých podmínkách zplaňuje. Kultivar 'Tahiti' vyšlechtil Lionel Richardson v roce 1956.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 35 - 40 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy světle žluté s tmavě oranžovými segmenty ve středu.

Doba kvetení: duben až květen

Listy olivově až sivě zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: cibulovka hlízová, cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná, háďátka, roztočík narcisový, slimáci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
  • Vonné trvalky
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>