Narcissus Thalia

Narcissus'Thalia' (5)

narcis'Thalia' (5)

Narcissus je jedna z nejpopulárnějších zahradních cibulovin vůbec. Okolo 26 popsaných druhů narcisů pochází převážně ze západní oblasti Středozemního moře, některé druhy zasahují až do střední Evropy nebo naopak severní Afriky. Většina kvete v průběhu jara, některé kultivary však kvetou již koncem zimy.

Narcisy nejvíce ocení hlubokou, hlinitou, vlhkou, avšak dobře propustnou půdu. Půda, která je spíše vysýchavá přes léto může být velkou výhodou pro narcisy, avšak není tak nezbytná jako pro tulipány. Nedoporučuje se hnojit čerstvým hnojem, naopak vhodné je použít hnojivo se základem vápníku a fosforu, například kostní moučku. Nejvhodnější čas na sázení cibulí je v září, nejpozději však v polovině října. Listy žloutnou a zatahují počátkem až v polovině června a do té doby by neměli být ostříhány, jelikož to vysiluje cibule.

Skupina 5: Triandrus hybridy zahrnuje kultivary odvozené od Narcissus triandrus. Společným znakem je jeden nebo více nících květů vyrůstajících na květním stonku. Korunní plátky jsou mírně otočené dozadu a parokunka má zpravidla kalichovitý tvar. Některé kultivary, stejně jako jejich rodič, vyžadují kyselou půdu.

'Thalia' kvete čistě bílými, mírně dolů sklopenými květy s dlouze kalíškovitou, na okraji zvlněnou pakorunkou. Vonné květy vykvétají později v sezóně narcisů. Obvykle 1 až 3 květy vyrůstají z jednoho stonku, který dosahuje výšky okolo 35 cm. Kultivar 'Thalia' je na vhodném místě poměrně dlouhověký a pravidelně kvete každý rok. Jedná se o poměrně starý kultivar z holandského šlechtění uvedený na trh v roce 1916.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B1, B2, FR1, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz

Potenciální škůdci: cibulovka hlízová, cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná, roztočík narcisový, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 30 - 40 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy čistě bílé.

Doba kvetení: duben až květen

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
  • Vonné trvalky