Rudbeckia fulgida var sullivantii Goldsturm

Rudbeckia fulgida var. sullivantii 'Goldsturm'

třapatka zářivá var. sullivantii 'Goldsturm'

Rudbeckia fulgida je velmi variabilní druh třapatky pocházející z jihu a východu USA, kde přirozeně roste na otevřených i částečně zastíněných prostranstvích v suchých i poměrně vlhkých habitatech.

Habitus se může pohybovat od 40 cm do 1 metru výšky a stejně tak v olistění můžeme najít určitou různorodost. Statný kořenový systém se pomalu šíří pomocí krátkých oddenků. Spodní listy jsou dlouze řapíkaté, vejčité až kopinaté, po okraji zubaté či vroubkované, pýřité. Lodyžní listy jsou přisedlé se třemi výraznými žilkami. Tvar, barva, ochlupení a vroubkování se výrazně liší podle jednotlivých variet. Květenství mají až 10 cm v průměru. Výrazný, tmavě hnědý až černavý homolovitý střed obklopuje sytě oranžovožlutý paprsek. Všechny variety a kultivary jsou velmi spolehlivé v kvetení. Kvete od konce července až do října.

Třapatka zářivá preferuje stanoviště na plném slunci. Ačkoli poroste poměrně dobře i v polostínu, pro největší násadu květů je nejlepší pozicí právě slunné stanoviště. Půda stačí průměrná, dobře propustná, snese i sušší podmínky po etablování. Ocení dobrou cirkulaci vzduch, v opačném případě může chytat padlí.

var. sullivantii pochází z oblasti od Connecticutu po Západní Virginii a na západ po Michigan a Missouri. Bazální listy jsou širší, méně ochlupené, tmavěji zelené, matně lesklé a hrubě zubaté. Lodyžní listy jsou menší, připomínající palisty. Zlaté paprskovité květy jsou delší než u ostatních variet, dosahují 2,5 až 5 cm. Pojmenována po americkém botanikovi Williamu Starlingovi Sullivantovi.

'Goldsturm' může být lehce variabilní kultivar, jelikož byl pěstován ze semen. Spolehlivě kvete záplavou velkých, sytě zlatých květenství (až 12 cm v průměru) od července do října. Heinrich Hagemann, zaměstnanec známého německého zahradníka a šlechtitele Karla Foerstera, objevil tento kultivar v trvalkové školce Gebruedera Schuetze, v tehdejším Československu v roce 1937. Hagemann přesvědčil Foerstera, aby v jeho školce v Postupimi začaly nový objev množit. Kvůli válce se kultivaru 'Goldsturm' dostalo slávy a úspěchu až po roce 1949. V roce 1993 získala britské ocenění AGM pro výjimečné rostliny a v roce 1999 mu byl americkou asociací Perennial Plant Association udělen titul Perennial Plant of the Year 1999.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: B2, B3, FR2, FR3, GR2, GR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 60 - 75 cm

Šířka: 40 - 50 cm

Květy sytě zlaté až oranžovožluté s téměř černým středem.

Doba kvetení: červenec až říjen

Listy sytě tmavě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • Dobrá zimní struktura
  • K řezu do vázy
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Štěrkové záhony
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>