trvalka obrazek

Rudbeckia fulgida

třapatka zářivá

čeleď: Asteraceae

Rudbeckia fulgida je velmi variabilní druh třapatky pocházející z jihu a východu USA, kde přirozeně roste na otevřených i částečně zastíněných prostranstvích v suchých i poměrně vlhkých habitatech.

Habitus se může pohybovat od 40 cm do 1 metru výšky a stejně tak v olistění můžeme najít určitou různorodost. Statný kořenový systém se pomalu šíří pomocí krátkých oddenků. Spodní listy jsou dlouze řapíkaté, vejčité až kopinaté, po okraji zubaté či vroubkované, pýřité. Lodyžní listy jsou přisedlé se třemi výraznými žilkami. Tvar, barva, ochlupení a vroubkování se výrazně liší podle jednotlivých variet. Květenství mají až 10 cm v průměru. Výrazný, tmavě hnědý až černavý homolovitý střed obklopuje sytě oranžovožlutý paprsek. Všechny variety a kultivary jsou velmi spolehlivé v kvetení. Kvete od konce července až do října.

Třapatka zářivá preferuje stanoviště na plném slunci. Ačkoli poroste poměrně dobře i v polostínu, pro největší násadu květů je nejlepší pozicí právě slunné stanoviště. Půda stačí průměrná, dobře propustná, snese i sušší podmínky po etablování. Ocení dobrou cirkulaci vzduch, v opačném případě může chytat padlí.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, B3, FR2, FR3, GR2, GR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Kultivary Rudbeckia fulgida