Tulipa 'Apeldoorn' (4)

tulipán 'Apeldoorn' (4)

čeleď: Liliaceae

Tulipány jsou ceněné zejména pro svou širokou škálu barev květů v průběhu jara. Nejlépe se jim daří v dobře propustné, živné, neutrální až zásadité půdě s vysokým obsahem humusu na plném slunci a ideálně v závětří. Všechny tulipány více či méně nesnáší vlhké a kyselé půdy. Cibule tulipánů by se měli vysazovat v polovině až koncem podzimu do hloubky zhruba dvoj- až trojnásobku výšky cibule. Většina tulipánů po prvním roce slábne a v druhém sotva kvete, proto je vhodné vysadit nové cibule každý rok. Alternativou je po odkvětu odstranit květy, aby se netvořily semena a po zežloutnutí listů cibule vyzvednout, očistit, nechat vyschnout a skladovat do podzimu na suchém místě při teplotě 18-20°C.

Darwin hybridy (4) je skupina tulipánů, které mají klasické, velké, široce miskovité květy na dlouhých, pevných stoncích. Kvůli dlouhým stonkům se moc nehodí pro pěstování v nádobách nebo ve skalkách, ale najdou uplatnění v květinových záhonech, kde jsou vitální a dlouhověké. Kvetou zpravidla v polovině až ke konci sezóny tulipánů.

Tulipa 'Apeldoorn' kvete jednoduchými, sytě červenými květy s černým středem uvnitř, který má ještě žlutý okraj. Kultivar 'Apeldoorn' se stal velmi populárním zejména díky své vytrvalosti. V záhonu vydrží mnoho let i bez vyjímání cibulí z půdy přes léto. Dorůstá výšky okolo 50 cm.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 50 - 60 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy rudě červené.

Doba kvetení: duben až květen

Listy sivě zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz, plíseň tulipánová, tulipánové viry

Potenciální škůdci: háďátka, mšice, slimáci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Perenové rabato