trvalka obrazek

Tulipa

tulipán

čeleď: Liliaceae

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Rod Tulipa zahrnuje zhruba 75 popsaných druhů, které pochází z oblasti Eurasie a severu Afriky. Nejčastěji najdeme druhy rostoucí ve stepích a mediteránních habitatech.

pastelové barvy tulipánů

Tulipány jsou ceněné zejména pro svou širokou škálu barev květů v průběhu jara. Hodí se do letničkových výsadeb, do nádob i trvalkových záhonů. Pouze některé druhy mohou být použity pro zplanění v trávníku, například T. sprengeri. Nejlépe se jim daří v dobře propustné, živné, neutrální až zásadité půdě s vysokým obsahem humusu na plném slunci a ideálně v závětří. Všechny tulipány více či méně nesnáší vlhké a kyselé půdy. Cibule tulipánů by se měli vysazovat v polovině až koncem podzimu do hloubky zhruba dvoj- až trojnásobku výšky cibule. Pozdější výsadba snižuje problémy s plísní tulipánovou (Botrytis tulipae). Většina tulipánů po prvním roce slábne a v druhém sotva kvete, proto je vhodné vysadit nové cibule každý rok. Alternativou je po odkvětu odstranit květy, aby se netvořily semena a po zežloutnutí listů cibule vyzvednout, očistit, nechat vyschnout a skladovat do podzimu na suchém místě při teplotě 18-20°C. Zakrslé druhy jako Tulipa kaufmanniana, T. fosteriana, T. greigii a jejich kultivary většinou kvetou opakovaně i bez vyzvedávání cibulí.

Jelikož existuje nepřeberné množství různých kultivarů, jsou pro přehlednost rozděleny na základě podobných znaků do 15 skupin:

1. Jednoduché rané (angl. Single Early)
2. Plnokvěté rané (angl. Double Early)
3. Triumf hybridy (angl Triumph)
4. Darwin hybridy (angl. Darwin hybrids)
5. Jednoduché pozdní (angl. Single Late)
6. Liliokvěté (angl. Lily-flowered)
7. Třepenité (angl. Fringed)
8. Viridiflora hybridy
9. Rembrandt hybridy
10. Papouškovité (angl. Parrot)
11. Plnokvěté pozdní (angl. Double Late)
12. Kaufmanniana hybridy
13. Fosteriana hybridy
14. Greigii hybridy
15. Ostatní (převážně botanické druhy a variety)

Kultivary Tulipa