Tulipa Apricot Parrot

Tulipa'Apricot Parrot' (10)

tulipán'Apricot Parrot' (10)

Tulipány jsou ceněné zejména pro svou širokou škálu barev květů v průběhu jara. Nejlépe se jim daří v dobře propustné, živné, neutrální až zásadité půdě s vysokým obsahem humusu na plném slunci a ideálně v závětří. Všechny tulipány více či méně nesnáší vlhké a kyselé půdy. Cibule tulipánů by se měli vysazovat v polovině až koncem podzimu do hloubky zhruba dvoj- až trojnásobku výšky cibule. Většina tulipánů po prvním roce slábne a v druhém sotva kvete, proto je vhodné vysadit nové cibule každý rok. Alternativou je po odkvětu odstranit květy, aby se netvořily semena a po zežloutnutí listů cibule vyzvednout, očistit, nechat vyschnout a skladovat do podzimu na suchém místě při teplotě 18-20°C. Zakrslé druhy jako Tulipa kaufmanniana, T. fosteriana, T. greigii a jejich kultivary většinou kvetou opakovaně i bez vyzvedávání cibulí.

Papouškovité hybridy (10) mají zvláštní tvary květů. Okvětní plátky jsou zkroucené a střihané a mnohdy vytváří bizarní siluetu. Odkvétající květy se velmi často otevřou úplně na placku. Dosahují výšky většinou od 40 do 50 cm.

Tulipa 'Apricot Parrot' má žíhané květy v odstínech meruňkové, krémové a růžové. Barva se mění se stářím květu. Na velkých zvrásněných okvětních plátcích se občas objeví i zelené žíhání. Květy jsou vonné a dlouho vydrží. Výborný kultivar, který pro svou krásu a nenáročné pěstování získal ocenění AGM od Královské zahradnické společnosti (RHS).

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz, plíseň tulipánová, tulipánové viry

Potenciální škůdci: háďátka, mšice, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 40 - 60 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy meruňkově, krémově a růžově žíhané.

Doba kvetení: květen

Listy sivě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • K řezu do vázy
  • Vonné trvalky
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>