Tulipa 'Candy Prince' (1)

tulipán 'Candy Prince' (1)

čeleď: Liliaceae

Tulipány jsou ceněné zejména pro svou širokou škálu barev květů v průběhu jara. Nejlépe se jim daří v dobře propustné, živné, neutrální až zásadité půdě s vysokým obsahem humusu na plném slunci a ideálně v závětří. Všechny tulipány více či méně nesnáší vlhké a kyselé půdy. Cibule tulipánů by se měli vysazovat v polovině až koncem podzimu do hloubky zhruba dvoj- až trojnásobku výšky cibule. Pozdější výsadba snižuje problémy s plísní tulipánovou (Botrytis tulipae). Většina tulipánů po prvním roce slábne a v druhém sotva kvete, proto je vhodné vysadit nové cibule každý rok. Alternativou je po odkvětu odstranit květy, aby se netvořily semena a po zežloutnutí listů cibule vyzvednout, očistit, nechat vyschnout a skladovat do podzimu na suchém místě při teplotě 18-20°C. Zakrslé druhy jako Tulipa kaufmanniana, T. fosteriana, T. greigii a jejich kultivary většinou kvetou opakovaně i bez vyzvedávání cibulí.

Jednoduché rané (1) je skupina tulipánů s klasickým elegantním tvarem květu na relativně krátkých stoncích, které dosahují 30 až 45 cm. Květy vydrží kvést velmi dlouho. Patří mezi první standardní tulipány (vyjma těch botanických), které na jaře vykvetou. Jednoduché rané tulipány je jedna z nejstarších vyšlechtěných skupin tulipánů.

Tulipa 'Candy Prince' kvete světle pastelově lila květy, ke kterým ladí sivě zelené až šedozelené listy. Květy krásně voní. Dosahuje výšky 35-40 cm, a proto se hodí k pěstování v nádobách. V záhonech lépe odolává nepříznivému počasí. Kultivar byl introdukován v roce 2001.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 35 - 40 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy světle pastelově lila.

Doba kvetení: duben

Listy sivě zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz, plíseň tulipánová, tulipánové viry

Potenciální škůdci: háďátka, mšice, slimáci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • K řezu do vázy