Tulipa 'Daytona' (7)

tulipán 'Daytona' (7)

čeleď: Liliaceae

Tulipány jsou ceněné zejména pro svou širokou škálu barev květů v průběhu jara. Nejlépe se jim daří v dobře propustné, živné, neutrální až zásadité půdě s vysokým obsahem humusu na plném slunci a ideálně v závětří. Všechny tulipány více či méně nesnáší vlhké a kyselé půdy. Cibule tulipánů by se měli vysazovat v polovině až koncem podzimu do hloubky zhruba dvoj- až trojnásobku výšky cibule. Většina tulipánů po prvním roce slábne a v druhém sotva kvete, proto je vhodné vysadit nové cibule každý rok. Alternativou je po odkvětu odstranit květy, aby se netvořily semena a po zežloutnutí listů cibule vyzvednout, očistit, nechat vyschnout a skladovat do podzimu na suchém místě při teplotě 18-20°C. Zakrslé druhy jako Tulipa kaufmanniana, T. fosteriana, T. greigii a jejich kultivary většinou kvetou opakovaně i bez vyzvedávání cibulí.

Třepenité hybridy (7) mají horní okraj okvětních plátků hustě zřasený až jemně zubatý. Kultivary náležící do této skupiny jsou většinou vitální a dlouhověké. Dosahují výšky obvykle mezi 45 až 60 cm a hodí se k řezu do vázy.

Tulipa 'Daytona' nakvétá krémově bílými až žlutobílými květy s třepenitými okraji, které se postupně vybarvují až do čistě bílé. Dosahuje výšky až 45 cm. Na trh byl uveden v roce 1999. Je velmi podobný kultivaru 'Honeymoon'.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 40 - 45 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy čistě bílé.

Doba kvetení: duben až květen

Listy sivě zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz, plíseň tulipánová, tulipánové viry

Potenciální škůdci: háďátka, mšice, slimáci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • K řezu do vázy