Tulipa Flaming Purissima

Tulipa'Flaming Purissima' (13)

tulipán'Flaming Purissima' (13)

Tulipány jsou ceněné zejména pro svou širokou škálu barev květů v průběhu jara. Nejlépe se jim daří v dobře propustné, živné, neutrální až zásadité půdě s vysokým obsahem humusu na plném slunci a ideálně v závětří. Všechny tulipány více či méně nesnáší vlhké a kyselé půdy. Cibule tulipánů by se měli vysazovat v polovině až koncem podzimu do hloubky zhruba dvoj- až trojnásobku výšky cibule. Pozdější výsadba snižuje problémy s plísní tulipánovou (Botrytis tulipae). Většina tulipánů po prvním roce slábne a v druhém sotva kvete, proto je vhodné vysadit nové cibule každý rok. Alternativou je po odkvětu odstranit květy, aby se netvořily semena a po zežloutnutí listů cibule vyzvednout, očistit, nechat vyschnout a skladovat do podzimu na suchém místě při teplotě 18-20°C. Zakrslé druhy jako Tulipa kaufmanniana, T. fosteriana, T. greigii a jejich kultivary většinou kvetou opakovaně i bez vyzvedávání cibulí.

Fosteriana hybridy (13) je skupina raně kvetoucích kultivarů, které se vyznačují širokými, šedozelenými listy a velkými, jednoduchými květy. Výška se různí od 20 do 45 cm. Kvetou dříve než většina velkokvětých hybridů. Milují slunné stanoviště, kde jsou poměrně dlouhověké.

Tulipa 'Flaming Purissima' je sport z bíle kvetoucího kultivaru 'Purissima', který byl náhodou nalezen v Holandsku a v roce 1999 uveden na trh. Krémově bílé květy jsou hustě růžově až malinově žíhané, kvetou brzy na jaře a po dlouhou dobu. Díky pevným, zhruba 45 cm vysokým stonkům se také hodí k řezu do vázy.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz, plíseň tulipánová, tulipánové viry

Potenciální škůdci: háďátka, mšice, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 45 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy bílé s růžovým žíháním.

Doba kvetení: duben

Listy sivě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • K řezu do vázy