Tulipa Gavota

Tulipa'Gavota' (3)

tulipán'Gavota' (3)

Tulipány jsou ceněné zejména pro svou širokou škálu barev květů v průběhu jara. Nejlépe se jim daří v dobře propustné, živné, neutrální až zásadité půdě s vysokým obsahem humusu na plném slunci a ideálně v závětří. Všechny tulipány více či méně nesnáší vlhké a kyselé půdy. Cibule tulipánů by se měli vysazovat v polovině až koncem podzimu do hloubky zhruba dvoj- až trojnásobku výšky cibule. Většina tulipánů po prvním roce slábne a v druhém sotva kvete, proto je vhodné vysadit nové cibule každý rok. Alternativou je po odkvětu odstranit květy, aby se netvořily semena a po zežloutnutí listů cibule vyzvednout, očistit, nechat vyschnout a skladovat do podzimu na suchém místě při teplotě 18-20°C. Zakrslé druhy jako Tulipa kaufmanniana, T. fosteriana, T. greigii a jejich kultivary většinou kvetou opakovaně i bez vyzvedávání cibulí.

Triumf hybridy (3) je skupina kultivarů, které vznikly křížením raných tulipánů a pozdně kvetoucích kultivarů. Jedná se o vitální kultivary, které kvetou v půlce sezóny tulipánů a jejich výška se pohybuje od 30 do 60 cm. Triumf hybridy tvoří největší skupinu kultivarů ze všech.

Tulipa 'Gavota' má velmi výrazně zbarvené květy. Tmavě vínové až téměř hnědé květy mají zářivě žlutý široký okraj. Květy mají mírně liliokvětý tvar, který ještě zdůrazňuje žlutý okraj. Květy dlouho vydrží ve váze. Dosahuje výšky okolo 45 cm. Kultivar vyšlechtil Jiří Václavík (tehdy z ŠS Heřmanův Městec) a později byl dále prošlechťován Výzkumným ústavem Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, na trh byl uveden v roce 1995 na Westfriese Flora v Holandsku, kde se okamžitě stal hitem. Gavota byl tanec populární ve Francii za éry Ludvíka XIV.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz, plíseň tulipánová, tulipánové viry

Potenciální škůdci: háďátka, mšice, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 40 - 45 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy téměř hnědé se širokým žlutým okrajem.

Doba kvetení: duben až květen

Listy sivě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>