Tulipa Golden Oxford

Tulipa'Golden Oxford' (4)

tulipán'Golden Oxford' (4)

Tulipány jsou ceněné zejména pro svou širokou škálu barev květů v průběhu jara. Nejlépe se jim daří v dobře propustné, živné, neutrální až zásadité půdě s vysokým obsahem humusu na plném slunci a ideálně v závětří. Všechny tulipány více či méně nesnáší vlhké a kyselé půdy. Cibule tulipánů by se měli vysazovat v polovině až koncem podzimu do hloubky zhruba dvoj- až trojnásobku výšky cibule. Většina tulipánů po prvním roce slábne a v druhém sotva kvete, proto je vhodné vysadit nové cibule každý rok. Alternativou je po odkvětu odstranit květy, aby se netvořily semena a po zežloutnutí listů cibule vyzvednout, očistit, nechat vyschnout a skladovat do podzimu na suchém místě při teplotě 18-20°C.

Darwin hybridy (4) je skupina tulipánů, které mají klasické, velké, široce miskovité květy na dlouhých, pevných stoncích. Kvůli dlouhým stonkům se moc nehodí pro pěstování v nádobách nebo ve skalkách, ale najdou uplatnění v květinových záhonech, kde jsou vitální a dlouhověké. Kvetou zpravidla v polovině až ke konci sezóny tulipánů.

Tulipa 'Golden Oxford' kvete jednoduchými, sytě žlutými až zlatožlutými květy. Kultivar se stal velmi populárním zejména díky svým pevným stonkům, které výborně odolávají nepřízni počasí, a také díky své vytrvalosti. V záhonu vydrží mnoho let i bez vyjímání cibulí z půdy přes léto a dokonce se v dobrých podmínkách sám množí. Na rozdíl od podobného kultivaru 'Golden Apeldoorn' nemá uvnitř květu černou bázi. Dorůstá výšky okolo 50 cm.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz, plíseň tulipánová, tulipánové viry

Potenciální škůdci: háďátka, mšice, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 45 - 50 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy sytě žluté.

Doba kvetení: duben až květen

Listy sivě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Perenové rabato