Tulipa Hakuun

Tulipa'Hakuun' (4)

tulipán'Hakuun' (4)

Tulipány jsou ceněné zejména pro svou širokou škálu barev květů v průběhu jara. Nejlépe se jim daří v dobře propustné, živné, neutrální až zásadité půdě s vysokým obsahem humusu na plném slunci a ideálně v závětří. Všechny tulipány více či méně nesnáší vlhké a kyselé půdy. Cibule tulipánů by se měli vysazovat v polovině až koncem podzimu do hloubky zhruba dvoj- až trojnásobku výšky cibule. Většina tulipánů po prvním roce slábne a v druhém sotva kvete, proto je vhodné vysadit nové cibule každý rok. Alternativou je po odkvětu odstranit květy, aby se netvořily semena a po zežloutnutí listů cibule vyzvednout, očistit, nechat vyschnout a skladovat do podzimu na suchém místě při teplotě 18-20°C.

Darwin hybridy (4) je skupina tulipánů, které mají klasické, velké, široce miskovité květy na dlouhých, pevných stoncích. Kvůli dlouhým stonkům se moc nehodí pro pěstování v nádobách nebo ve skalkách, ale najdou uplatnění v květinových záhonech, kde jsou vitální a dlouhověké. Kvetou zpravidla v polovině až ke konci sezóny tulipánů.

Tulipa 'Hakuun', někdy označován jako 'White Cloud', kvete čistě bílými velkými květy. Kultivar znamenal v roce 2003 barevný průlom mezi velkokvětými Darwinovy hybridy, jelikož květy si svou krystalově bílou barvu zachovávají po celou dobu kvetení. Dlouhé stonky jsou dostatečně pevné, takže odolají i nepříznivému počasí. Je vodný i k řezu do vázy. Kultivar byl vyšlectěný v Japonsku.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz, plíseň tulipánová, tulipánové viry

Potenciální škůdci: háďátka, mšice, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 50 - 60 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy čistě bílé.

Doba kvetení: duben až květen

Listy sivě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Perenové rabato