Tulipa Noranra

Tulipa'Noranda' (7)

tulipán'Noranda' (7)

Tulipány jsou ceněné zejména pro svou širokou škálu barev květů v průběhu jara. Nejlépe se jim daří v dobře propustné, živné, neutrální až zásadité půdě s vysokým obsahem humusu na plném slunci a ideálně v závětří. Všechny tulipány více či méně nesnáší vlhké a kyselé půdy. Cibule tulipánů by se měli vysazovat v polovině až koncem podzimu do hloubky zhruba dvoj- až trojnásobku výšky cibule. Pozdější výsadba snižuje problémy s plísní tulipánovou (Botrytis tulipae). Většina tulipánů po prvním roce slábne a v druhém sotva kvete, proto je vhodné vysadit nové cibule každý rok. Alternativou je po odkvětu odstranit květy, aby se netvořily semena a po zežloutnutí listů cibule vyzvednout, očistit, nechat vyschnout a skladovat do podzimu na suchém místě při teplotě 18-20°C. Zakrslé druhy jako Tulipa kaufmanniana, T. fosteriana, T. greigii a jejich kultivary většinou kvetou opakovaně i bez vyzvedávání cibulí.

Třepenité hybridy (7) mají horní okraj okvětních plátků hustě zřasený až jemně zubatý. Kultivary náležící do této skupiny jsou většinou vitální a dlouhověké. Dosahují výšky obvykle mezi 45 až 60 cm a hodí se k řezu do vázy.

Tulipa 'Noranda' kvete jednoduchými, cihlově červenými květy s oranžovým okrajem. Květy slabě voní. Kvete zhruba v druhé polovině sezóny tulipánů. Dosahuje výšky okolo 50 cm. Kultivar byl do kultury zaveden v roce 1971.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz, plíseň tulipánová, tulipánové viry

Potenciální škůdci: háďátka, mšice, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 40 - 60 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy cihlově červené s oranžovým okrajem.

Doba kvetení: květen

Listy sivě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • K řezu do vázy