Tulipa Queen of Night

Tulipa'Queen of Night' (5)

tulipán'Queen of Night' (5)

Tulipány jsou ceněné zejména pro svou širokou škálu barev květů v průběhu jara. Nejlépe se jim daří v dobře propustné, živné, neutrální až zásadité půdě s vysokým obsahem humusu na plném slunci a ideálně v závětří. Všechny tulipány více či méně nesnáší vlhké a kyselé půdy. Cibule tulipánů by se měli vysazovat v polovině až koncem podzimu do hloubky zhruba dvoj- až trojnásobku výšky cibule. Většina tulipánů po prvním roce slábne a v druhém sotva kvete, proto je vhodné vysadit nové cibule každý rok. Alternativou je po odkvětu odstranit květy, aby se netvořily semena a po zežloutnutí listů cibule vyzvednout, očistit, nechat vyschnout a skladovat do podzimu na suchém místě při teplotě 18-20°C. Zakrslé druhy jako Tulipa kaufmanniana, T. fosteriana, T. greigii a jejich kultivary většinou kvetou opakovaně i bez vyzvedávání cibulí.

Jednoduché pozdní (5) jsou charakteristické pozdním kvetením, obvykle až v průběhu května. Květy jsou jednoduché, většinou menší (v porovnání s jinými) a jsou nesené na pevných, 60 - 75 cm vysokých stoncích.

Tulipa 'Queen of Night' je asi nejoblíbenější kultivar z tmavých variet a doposud nejspíš také nejtmavší. Sametově, tmavě purpurové květy se mohou v určitém světle zdát téměř černé. Květy pohárkovitého tvaru jsou relativně malé, nesené na 60 cm dlouhém, pevném stonku. Patří mezi pozdně kvetoucí kultivary.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz, plíseň tulipánová, tulipánové viry

Potenciální škůdci: háďátka, mšice, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 60 - 65 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy tmavě purpurové až černé.

Doba kvetení: květen

Listy sivě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • K řezu do vázy