Tulipa 'Verona' (2)

tulipán 'Verona' (2)

čeleď: Liliaceae

Tulipány jsou ceněné zejména pro svou širokou škálu barev květů v průběhu jara. Nejlépe se jim daří v dobře propustné, živné, neutrální až zásadité půdě s vysokým obsahem humusu na plném slunci a ideálně v závětří. Všechny tulipány více či méně nesnáší vlhké a kyselé půdy. Cibule tulipánů by se měli vysazovat v polovině až koncem podzimu do hloubky zhruba dvoj- až trojnásobku výšky cibule. Většina tulipánů po prvním roce slábne a v druhém sotva kvete, proto je vhodné vysadit nové cibule každý rok. Alternativou je po odkvětu odstranit květy, aby se netvořily semena a po zežloutnutí listů cibule vyzvednout, očistit, nechat vyschnout a skladovat do podzimu na suchém místě při teplotě 18-20°C.

Plnokvěté rané (2) tulipány mají plné velké květy, které se do široka rozevírají a střed je vyplněn menším okvětními plátky. Květy vydrží výjimečně dlouho. Většinou dosahují výšky okolo 45 cm.

Tulipa 'Verona' kvete dlouhotrvajícími, velkými, krémově žlutými květy, které tvarem připomínají květ pivoňky a krásně voní. Kultivar 'Verona' byl introdukován v roce 1991.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 25 - 30 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy světle pastelově žluté.

Doba kvetení: duben

Listy sivě zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz, plíseň tulipánová, tulipánové viry

Potenciální škůdci: háďátka, mšice, slimáci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Perenové rabato