Jaro utíká všem zahradníkům ze všech sezón nejrychleji. I mě už pár týdnů (vlastně víc než měsíc) leží „v šuplíku“ kopa fotek z krásného jarního výletu a až teď jsem se dostala k jejich publikování.
V polovině dubna jsem se s babičkou a dědou vydala do Dendrologické zahrady v Průhonicích. Babička, nadšená zahradnice s láskou ke kytičkám, byla trochu skeptická: „Dendrologická zahrada? To budou samé stromy!“ Od vchodu v první zatáčce zažehly jiskru nadšení nebesky modré plicníky (Pulmonaria) v kombinaci s odkvétajícími květy čemeřic (Helleborus). Za druhou zatáčkou na Barevné louce pak zasvítily pásy narcisů (Narcissus) v různých kultivarech a bylo dokonáno. Babička neskrývala nadšení. A já byla spokojená, že jsem jí mohla udělat radost.
Mým trvalkovým cílem však bylo údolíčko a les s podrostovými trvalkami, které na jaře hrají prim. Na březích Černého rybníku ve vlhku kvetly bledule letní (Leucojum aestivum), plnokvětý blatouch (Caltha palustris 'Plena') nebo prvosenky (Primula denticulata). U Čerňáčku jsme objevili exoticky vypadající toulcovku americkou (Lysichiton americanus) a skunkovku páchnoucí (Symplocarpus foetidus). Bylinné patro v lese nad Údolíčkem bylo poseto tisíci malých kvítků škornic (Epimedium), zvonků bergénií (Bergenia), sasanek (Anemone sylvestris) nebo dymnivek (Corydalis cava).
- skunkovka páchnoucí (Symplocarpus foetidus)
- toulcovka americká (Lysichiton americanus)
- bledule letní (Leucojum aestivum)
Krásná kombinace v podrostu stromů: modřenec (Muscari) a pupkovec jarní ve dvou barvách (Omphalodes verna a 'Alba')
Na druhé straně údolí potoka kvetly cibuloviny ve štěrkových záhonech, které se probouzely ke své letní explozi barev. Výstava tulipánů, která proběhla v první polovině května nebo například naplánovaná výstava lilií v první půlce července dokazuje, že v Dendrologické zahradě je pořád na co koukat! A nejsou to jen vzácné a překrásné stromy, ale i ta kvetoucí drobotina. Určitě stojí za návštěvu.