Pro rok 2022 zvolil Český spolek perenářů Trvalkou sezóny jen část rodu, a to Anemone (česky sasanka) – podzimní druhy. Rod Anemone je velmi obsáhlý a tvoří jej mimo jiné naše domácí hajničky – sasanky hajní (Anemone nemorosa), které na jaře zaplaví svými květy české bučiny a listnaté lesy. Patří sem i menší slunomilné Anemone sylvestris či A. ranunculoides. Všechny mají společné brzké jarní kvetení a nízkou výšku. Dnes však bude řeč o vysokých sasankách kvetoucích na podzim.
Podzimní sasanky jsou stejně jako jejich blízké jarní příbuzné královnami svého období. Když vykvetou, strhávají na sebe veškerou pozornost (možná s nepatrnou konkurencí podzimních aster). Právem tak byly zvoleny Trvalkou sezóny 2022. Jedná se o trsnaté trvalky dosahující výšky 60 až 150 cm. Do větších ploch se rozrůstají pomocí podzemních výběžků. Přízemní trs listů má okolo 40-60 cm a vysoko nad ním se na dlouhých stoncích pohupují jednotlivé květy. Květy jednotlivých variet a kultivarů zaujímají škálu od bílé, přes světle růžovou, starorůžovou až po sytě karmínovou. Existují také poloplné a plnokvěté formy.
Do kultury se k nám dostaly sasanky z Číny, kde především Anemone hupehensis (sasanka japonská, syn. Anemone japonica) roste divoce ve stržích, roklích, na zastíněných skalách, v křovinách, ale i na otevřených kamenitých stanovištích. V Číně však mají podzimní sasanky i dlouhou kulturní tradici, zmínky se objevují již v 17. století. Do Evropy byly introdukovány až začátkem 19. století.
Anemone hupehensis (sasanka japonská, syn. Anemone japonica) kvete od srpna do října, prakticky až do zámrazu. Květy mají v průměru 5 až 6 cm s typickým žlutým středem. Nejlépe se jí daří v polostínu nebo v lehkém bloudivém stínu v humózní půdě, která příliš nevysychá. Snese i otevřené stanoviště, avšak půda nesmí vysychat. Naopak nesnáší zamokření. Některé literatury vyčleňují varietu var. japonica, která pochází z jižní Číny, je vyšší než základní druh a má poloplné až plné květy (základní druh má jednoduché), jiné ji naopak uvádí jako synonymum.
Druhou velkou skupinou podzimních sasanek je Anemone × hybrida, někdy také označována jako Anemone hupehensis var. japonica. Avšak tato varieta spolu s Anemone vitifolia s velkou pravděpodobností dala v roce 1848, v anglické zahradě Chiswick vznik semenáčku později pojmenovanému Anemone × hybrida. Jedná se o velmi vitální, bujně rostoucí trvalku s výraznými trojlaločnatými, tmavě zelenými listy s jemnými, bílými chloupky na spodní straně (znak zděděný po Anemone vitifolia). Stanovištní nároky má velmi podobné jako A. hupehensis.
Sasanky většinou vysazujeme do polostínu stromů, na okraj linie korun, kde mají dostatek světla i vláhy. A nebo do záhonu, kde však potřebují dostatek vláhy, případně přistíněné kořeny okolními trvalkami, aby půda nevysychala.
Díky za parádní příspěvek, říkal jsem si, kdy se tu objeví další 🙂
Děkuji, zrovna připravuji další o krásné zahradě, tak snad brzy.