Cestou vzpomínek – Wollerton Old Hall

Když vás život zkouší, co všechno vydržíte a vy se dostanete někam hodně hluboko, možná až na samotné dno, je uspokojující zjistit, že vás může podržet nad vodou láska k zahradám a rostlinám. A to i když jste zrovna uprostřed zimy. V těch nejhorších časech, které jsem si snad ani neuměla představit, mi myšlenky začali utíkat do vzpomínek. Do krásných vzpomínek. Často jsem se ocitla ve známých zahradách, obklopená květinami, krásou a klidem.

Jednou z těch zahrad z mých dávných vzpomínek byla i zahrada Wollerton Old Hall, kterou jsem navštívila v roce 2012. Tehdy mě jako mladou nezkušenou studentku vzala sebou na expedici parta perenářů, dnes dobrých přátel, a objeli jsme velkou část severní Anglie.

Pohled přes Rose and Sundial Garden na Old Hall.

Old Hall je nádherná hrázděná historická stavba ze 16. století zasazená v rurální krajině mezi Birminghamem a Manchesterem. Vytváří malebné pozadí pro zahradu, kterou v roce 1984 začali vytvářet Lesley a John Jenkins. Styl zahrady silně připomíná tradiční Arts & Crafts zejména svými "zahradními pokoji" a barevnými schématy. Stejně jako je fasáda hrázděného domu rozdělena dřevem, je i zahrada členěna osami (cestami) - 3 v severojižní orientaci a 3 v západovýchodní. Mezi nejcharakterističtější "pokoje" patří:
The Rill Garden (Zahrada s potůčkem) - úzký rovný kanál s tekoucí vodou lemují terakotové květináče s tulipány na jaře a hortenziemi po zbytek roku. Po celý rok drží její charakter střihané stálezelené polokoule z tisu.
Rose and Sundial Garden (Růžová zahrada se slunečními hodinami) tvoří dva stejné záhony postavené zrcadlově proti sobě. Jsou plné floxů, straček, topolovek, jiřin a na podzim aster. Po plotě šplhají popínavé růže a v záhonech kvetou růže keřové.
Font Garden kontrastuje svým klidným a něžným vzhledem se zbytkem barevné a nápadné zahrady. Luční květiny, zejména kopretiny, lemují středověkou kamennou nádobu (font), která má připomínat bohatou historii domu, i když zahrada je poměrně mladá.
Lanhydrock Garden září barvami teplého léta - odstíny červené, oranžové, žluté zde najdeme v mnoha různých podobách a květech. Zahrada má být poctou další úžasné zahradě Lanhydrock v Cornwallu.

Celkově zahrada připomíná slavné arts & crafts zahrady jako je například známý Hidcote. Najdete tu třeba klasické trvalkové rabato s cihlovou zdí v pozadí, perfektně sečeným pruhem trávníku, který lemuje chodník, v popředí a paletou pastelových barev tak dokonale poskládaných, že graduje z jednoho konce na druhý. Možná to zní jednoduše, možná to i na fotce vypadá snadně, ale představa, že tuto několikaúrovňovou preciznost udrží po celou sezónu je docela fascinující.

Kakosty, plamenky, řebříčky, rozrazilovce (dokonce dva druhy, ten odkvétající je 'Pointed Finger'), v pozadí stračky a další...

Obklopená trvalkovými záhony, tentokrát v barevné kompozici barev teplého léta (žlutá-oranžová-červená), je zajímavá dřevěná pergola se čtvercovým půdorysem. A dřevěné prvky zaujmou i jinde v zahradě. Například plot či vrátka s okrasně vyřezávanými ozdobami.

Dřevěná pergola obklopená trvalkami. Posezení jako ve snu.
Teplé barvy vrcholku léta - žlutá, oranžová, červená.
Mapa zahrady
Velmi něžná a zajímavá (a neokoukaná) kombinace bílé a žluté.

Tagy: , , , , ,

250 250 Cestou vzpomínek – Wollerton Old Hall 2024-07-02

1 komentář pro “Cestou vzpomínek – Wollerton Old Hall

  1. Eva Fenclová napsal:

    Zahrada léčí. Vím z vlastní zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *