Penstemon – Trvalka sezóny 2021

Trvalkou sezóny 2021 se stal Penstemon, česky dračík. Patří do čeledi Scrophulariaceae (krtičníkovité), což vám na první dobrou možná moc nepoví, ale když se zadíváte na tvar květů, nápadně vám připomenou naše domácí náprstníky (Digitalis), které patří do stejné čeledi. Původní druhy, kterých je okolo 270, pochází převážně ze Severní Ameriky a mají rozmanité biotopy - od polopouští, přes travnaté prérie, světlé otevřené lesy až po alpinské svahy.

Great Chalfield Manor and Gardens
Bohatě kvetoucí záhon s různými kultivary dračíku (Penstemon) a letničkovými druhy šalvějí.

Dračíky rostou trsovitě a jejich olistěné lodyhy nesou podlouhlé kopinaté až úzce protáhlé listy. Koncová latnatá květenství jsou složena z typicky trubkovitých květů v barvách od bílé, přes růžovou, lila, karmínovou až po sytě fialové tóny. Jedná se o spíše krátkověké trvalky, které v záhonu prosperují 3 až 5 let a poté je nutné přemnožit ze semen či řízků.

Dračíky obvykle vyžadují teplé, chráněné stanoviště s lehkou, propustnou, ale na živiny bohatší půdou. Mnoho druhů je u nás spolehlivě mrazuvzdorných pod sněhovou přikrývkou, avšak při holomrazech mohou vymrzat.

Penstemon Andenken an Friedrich Hahn
Penstemon 'Andenken an Friedrich Hahn'

Tagy: , ,

250 250 Penstemon – Trvalka sezóny 2021 2024-07-02

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *