Veselé Velikonoce a barevné jarní dny

Za okny padá sníh se sněhem, vyložená plískanice, vítr fučí a já probírám fotky ze včerejšího výletu na hrabské sídlo s Brownovským krajinářským parkem, Wilton House poblíž Salisbury, kde jsme se procházeli v tričku s krátkým rukávem a užívali si první letošní zmrzlinu v kornoutu. Ale tak už to je, počasí v Anglii se mění rychle, a tak mám alespoň čas podělit se s Vámi o tu kvetoucí nádheru.

Veselé Velikonoce a barevné jarní dny
Wilton House obklopuje krajinářský park navržený Lancelotem Brownem.

Sama jsem byla překvapená, co všechno už kvete, lísky (Cornus), petrklíče (Primula), rané okrasné třešně (Prunus), okrasné rybízy (Ribes), dokvétají však také ještě sněženky (Galanthus) ve stínu, bledule (Leucojum) nebo čemeřice... Na chráněném místě se po zdi pnul úžasně vonící plamének (Clematis armandii), který společně s kalinami (Viburnum) a lýkovci (Daphne bholua, bohužel u nás není mrazuvzdorné) provoněl čerstvý jarní vzduch parfémem, který předčí kdejakou parfumerii.

Hlavními aktéry těchto dní jsou však narcisy (Narcissus). Anglický venkov je jich plný, lemují silnice, vodní toku, vjezdy do vesnic a měst, rozsvěcují kruhové objezdy, železniční náspy... I když projíždíte autem (ne na kole či pěšky krajinou, ale autem), vidíte jich všude plno.

Člověka to naplní takovou zvláštní radostí. Radostí, že už je tu jaro. Nedalo mi to a začala jsem fotit. Každou jednu odlišnou varietu, formu, barvu. Bylo jich spousty, no posuďte sami.

Veselé Velikonoce a barevné jarní dny
Narcisky v tuhle roční dobu vládnou anglickým krajnicím.

Tagy: , , ,

250 250 Veselé Velikonoce a barevné jarní dny 2024-07-02

Počet komentářů pro “Veselé Velikonoce a barevné jarní dny

 1. Marta Z. napsal:

  U nás se prodávají pod názvem španělská ladoňka, jsou ve třech barvách, ještě růžové a bílé, mám je léta…

  • Tereza Vlasáková napsal:

   Český název jsem neznala, ale koukám na internetu a vztahuje se k velmi podobnému druhu Hyacinthoides hispanica, který má větší květy. V Anglii původní Hyacinthoides non-scripta je tímto španělským druhem často vytlačován. Krásné jsou ale oba dva 🙂

 2. Jitka napsal:

  To je nádhera! Anglické „bluebells“vídám na mnoha obrázcích na Pinterestu a jsou krásné, díky, že teď už vím, o jaké rostliny se vlastně jedná. U nás jsem hyacintovce ještě neviděla.

  • Tereza Vlasáková napsal:

   Teprve začínají, když to pak propukne naplno a v lesích jich kvetou celé koberce, to je pak nádhera. Bohužel nevím, kde by se dali v Čechách koupit, ale prý jsou u nás plně mrazuvzdorné a na vhodném stanovišti se jim dobře daří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *